Suomalaisten ampumahiihtäjien menestykset ampumahiihdon arvokilpailuissa

OLYMPIA
Vuosi Olympia M / N Etunimi Sukunimi Norm Pika TA Yht Vi Paikkakunta Maa
1960 Olympia M Antti Tyrväinen Hop



Squaw Valley USA
1972 Olympia M Mauri Röppänen



Hop Sapporo JPN
1972 Olympia M Heikki Ikola



Hop Sapporo JPN
1972 Olympia M Juhani Suutarinen



Hop Sapporo JPN
1972 Olympia M Esko Saira



Hop Sapporo JPN
1976 Olympia M Heikki Ikola Hop


Hop Innsbruck AUT
1976 Olympia M Juhani Suutarinen



Hop Innsbruck AUT
1976 Olympia M Esko Saira



Hop Innsbruck AUT
1976 Olympia M Henrik Flöjt



Hop Innsbruck AUT
1992 Olympia M Harri Eloranta
Pro


Albertville FRA
1998 Olympia M Ville Räikkönen
Pro


Nagano JPN

 

AH_MM
Vuosi MM M / N Etunimi Sukunimi Norm Pika TA Yht Vi Jo Paikkakunta Maa
1961 MM M Kalevi Huuskonen Kul



Kul Uumaja SWE
1961 MM M Paavo Repo Pro



Kul Uumaja SWE
1961 MM M Antti Tyrväinen




Kul Uumaja SWE
1962 MM M Kalevi Huuskonen




Hop Hämeenlinna FIN
1962 MM M Hannu Posti




Hop Hämeenlinna FIN
1962 MM M Antti Tyrväinen Hop



Hop Hämeenlinna FIN
1963 MM M Hannu Posti Pro



Hop Seefelt AUT
1963 MM M Veikko Hakulinen




Hop Seefelt AUT
1963 MM M Antti Tyrväinen Hop



Hop Seefelt AUT
1965 MM M Antti Tyrväinen Pro




Elverum NOR
1967 MM M jun Uuno Jantunen



Hop
Altenberg DDR
1967 MM M jun Mauri Röppänen



Hop
Altenberg DDR
1967 MM M jun Pekka Pirhonen



Hop
Altenberg DDR
1968 MM M jun Kari Tikkala



Hop
Luulaja SWE
1968 MM M jun Markku Rintala



Hop
Luulaja SWE
1968 MM M jun Lasse Hanhela



Hop
Luulaja SWE
1969 MM M Mauno Peltonen



Pro
Zakopane POL
1969 MM M Kalevi Vähäkylä



Pro
Zakopane POL
1969 MM M Mauri Röppänen



Pro
Zakopane POL
1969 MM M Esko Marttinen



Pro
Zakopane POL
1971 MM M jun Raimo Moilanen



Hop
Hämeenlinna FIN
1971 MM M jun Raimo Seppänen



Hop
Hämeenlinna FIN
1971 MM M jun Matti Mustonen



Hop
Hämeenlinna FIN
1973 MM M jun Henrik Flöjt



Hop
Lake Placid USA
1973 MM M jun Keijo Kuntola



Hop
Lake Placid USA
1973 MM M jun Erkki Antila



Hop
Lake Placid USA
1974 MM M Juhani Suutarinen Kul Kul

Hop
Minsk SOV
1974 MM M Simo Halonen



Hop
Minsk SOV
1974 MM M Henrik Flöjt



Hop
Minsk SOV
1974 MM M Heikki Ikola



Hop
Minsk SOV
1974 MM M jun Keijo Kuntola Kul Hop

Hop
Kurikka FIN
1974 MM M jun Erkki Antila



Hop
Kurikka FIN
1974 MM M jun Keijo Kuntola Hop


Kul
Minsk SOV
1974 MM M jun Erkki Antila
Hop

Kul
Minsk SOV
1974 MM M jun Osmo Männistö



Kul
Minsk SOV
1974 MM M jun Osmo Männistö



Hop
Kurikka FIN
1975 MM M Juhani Suutarinen



Kul
Anterselva ITA
1975 MM M Heikki Ikola Kul


Kul
Anterselva ITA
1975 MM M Esko Saira Pro




Anterselva ITA
1975 MM M Henrik Flöjt



Kul
Anterselva ITA
1975 MM M Simo Halonen



Kul
Anterselva ITA
1975 MM M jun Arto Sutinen



Pro
Anterselva ITA
1975 MM M jun Keijo Kuntola



Pro
Anterselva ITA
1975 MM M jun Erkki Antila



Pro
Anterselva ITA
1977 MM M Heikki Ikola Kul


Hop
Lillehammer NOR
1977 MM M Erkki Antila



Hop
Lillehammer NOR
1977 MM M Raimo Seppänen



Hop
Lillehammer NOR
1977 MM M Simo Halonen



Hop
Lillehammer NOR
1977 MM M jun Mauri Peitso Pro


Pro
Lillehammer NOR
1977 MM M jun Mauri Peitso



Hop
Kurikka FIN
1977 MM M jun Tapio Piipponen



Hop
Kurikka FIN
1977 MM M jun Tapio Piipponen Hop


Pro
Lillehammer NOR
1977 MM M jun Tapani Köykkä Pro


Hop
Kurikka FIN
1977 MM M jun Tapani Köykkä



Pro
Lillehammer NOR
1978 MM M jun Tapio Piipponen Pro


Pro
Hochfilzen AUT
1978 MM M jun Risto Punkka



Pro
Hochfilzen AUT
1978 MM M jun Tapani Köykkä



Pro
Hochfilzen AUT
1979 MM M Erkki Antila



Hop
Ruhbolding BRD
1979 MM M Raimo Seppänen



Hop
Ruhbolding BRD
1979 MM M Simo Halonen



Hop
Ruhbolding BRD
1979 MM M Heikki Ikola



Hop
Ruhbolding BRD
1980 MM M jun Juhani Aspegren



Pro
Sarajevo YUG
1980 MM M jun Juha Tella



Pro
Sarajevo YUG
1980 MM M jun Jukka Rajamäki



Pro
Sarajevo YUG
1981 MM M Heikki Ikola Kul




Lahti FIN
1981 MM M Erkki Antila Pro Hop



Lahti FIN
1981 MM M jun Harri Eloranta Kul Pro



Lahti FIN
1984 MM M jun Keijo Tiitola



Hop
Chamonix FRA
1984 MM M jun Esa Korpi



Hop
Chamonix FRA
1984 MM M jun Antero Lähde



Hop
Chamonix FRA
1985 MM M Tapio Piipponen Pro




Ruhbolding BRD
1985 MM N Pirjo Mattila



Pro
Egg am Etzel SUI
1985 MM N Teija Nieminen



Pro
Egg am Etzel SUI
1985 MM N Tuula Ylinen



Pro
Egg am Etzel SUI
1987 MM N Tuija Vuoksiala Pro




Lahti FIN
1989 MM M jun Vesa Hietalahti




Hop Voss NOR
1989 MM M jun Olli-Pekka Peltola




Hop Voss NOR
1989 MM M jun Rami Mäkelä




Hop Voss NOR
1990 MM N Tuija Vuoksiala



Pro
Oslo NOR
1990 MM N Seija Hyytiäinen



Pro
Oslo NOR
1990 MM N Pirjo Mattila



Pro
Oslo NOR
1990 MM N jun Päivi Porre




Pro Sodankylä FIN
1990 MM N jun Titta Kohonen




Pro Sodankylä FIN
1990 MM N jun Pia Venäläinen




Pro Sodankylä FIN
1991 MM N jun Terhi Markkanen Hop




Calyatetö HUN
1992 MM M jun Ville Räikkönen
Pro



Canmore CAN
1992 MM N jun Johanna Saarinen




Kul Canmore CAN
1992 MM N jun Katja Holanti




Kul Canmore CAN
1992 MM N jun Terhi Markkanen




Kul Canmore CAN
1993 MM N jun Annukka Mallat




Kul Ruhbolding GER
1993 MM N jun Terhi Markkanen



Hop
Ruhbolding GER
1993 MM N jun Katja Holanti



Hop Kul Ruhbolding GER
1993 MM N jun Kirsti Pöllänen



Hop
Ruhbolding GER
1993 MM N jun Johanna Saarinen




Kul Ruhbolding GER
1994 MM M jun Teuvo Formisto




Pro Osrblie SVK
1994 MM M jun Olavi Kalliomäki




Pro Osrblie SVK
1994 MM M jun Tommi Aho




Pro Osrblie SVK
1994 MM M jun Tero Kosunen




Pro Osrblie SVK
1994 MM N jun Katja Holanti




Pro Osrblie SVK
1994 MM N jun Sanna-Leena Perunka




Pro Osrblie SVK
1994 MM N jun Eija Salonen




Pro Osrblie SVK
1994 MM N jun Annukka Mallat




Pro Osrblie SVK
1995 MM N jun Sanna-Leena Perunka Hop Pro


Pro Andermatt SUI
1995 MM N jun Johanna Haataja




Pro Andermatt SUI
1995 MM N jun Hanna Moilanen




Pro Andermatt SUI
1995 MM N jun Eija Salonen




Pro Andermatt SUI
1996 MM M jun Mikko Uusipaikka Hop


Pro Hop Kontiolahti FIN
1996 MM M jun Kimmo Keskinarkaus



Pro Hop Kontiolahti FIN
1996 MM M jun Tero Kosunen



Pro Hop Kontiolahti FIN
1996 MM M jun Joni Tiihonen



Pro Hop Kontiolahti FIN
1996 MM N jun Miia Nurminen




Hop Kontiolahti FIN
1996 MM N jun Sanna-Leena Perunka
Pro


Hop Kontiolahti FIN
1996 MM N jun Hanna Moilanen




Hop Kontiolahti FIN
1996 MM N jun Outi Kettunen




Hop Kontiolahti FIN
1997 MM M jun Jussi Mäkelä




Hop Forni Avoltri ITA
1997 MM M jun Joni Tiihonen




Hop Forni Avoltri ITA
1997 MM M jun Harri Lähdesmäki




Hop Forni Avoltri ITA
1997 MM M jun Pasi Ahola




Hop Forni Avoltri ITA
1998 MM N Katja Holanti




Pro Hochfilzen AUT
1998 MM N Mari Lampinen




Pro Hochfilzen AUT
1998 MM N Tiina Mikkola




Pro Hochfilzen AUT
1998 MM N Sanna-Leena Perunka




Pro Hochfilzen AUT
1999 MM M jun Mika Kaljunen Hop




Pokljuka SLO
2001 MM M Paavo Puurunen Kul




Pokljuka SLO
2002 MM N jun Mervi Markkanen Pro




Val Ridanna ITA
2003 MM M Vesa Hietalahti Hop




Khanty-Mansiysk RUS
2003 MM M Paavo Puurunen

Pro


Khanty-Mansiysk RUS
2003 MM M jun Jouni Kinnunen Kul




Kos´cielisko POL
2005 MM N21 Mervi Markkanen Pro




Kontiolahti FIN
2007 MM N19 Pinja Piira
Pro



Martell ITA
2011 MM N Kaisa Mäkäräinen   Hop Kul       Khanty-Mansiysk RUS
2012 MM N Kaisa Mäkäräinen Pro Ruhpolding GER

 

AH_EM
Vuosi EM M / N Etunimi Sukunimi Norm Pika TA Yht Vi Jo Paikkakunta Maa
1994 EM M Ville Räikkönen 3




Kontiolahti FIN
1994 EM M Vesa Hietalahti
3



Kontiolahti FIN
1994 EM M jun Sami Petroff



3
Kontiolahti FIN
1994 EM M jun Olavi Kalliomäki



3
Kontiolahti FIN
1994 EM M jun Tero Kosunen



3
Kontiolahti FIN
1994 EM M jun Jyrki Haataja



3
Kontiolahti FIN
1994 EM N jun Eija Salonen



1
Kontiolahti FIN
1994 EM N jun Sanna-Leena Perunka



1
Kontiolahti FIN
1994 EM N jun Katja Holanti



1
Kontiolahti FIN
1995 EM M jun Tero Kosunen
1

2
Le Grand Bornand FRA
1995 EM M jun Mikko Vauhkonen



2
Le Grand Bornand FRA
1995 EM M jun Kimmo Keskinarkaus



2
Le Grand Bornand FRA
1995 EM M jun Sami Petroff



2
Le Grand Bornand FRA
1995 EM N jun Sanna-Leena Perunka 1


1
Le Grand Bornand FRA
1995 EM N jun Niina Jyrkiäinen



1
Le Grand Bornand FRA
1995 EM N jun Eija Salonen
2

1
Le Grand Bornand FRA
1998 EM M jun Jani Häkkinen
2 1
3
Minsk BLR
1998 EM M jun Juha Hööpakka



3
Minsk BLR
1998 EM M jun Jarkko Rajala



3
Minsk BLR
1998 EM M jun Timo Saarenpää



3
Minsk BLR
1998 EM N Anna-Liisa Rasi



3
Minsk BLR
1998 EM N Annukka Mallat



3
Minsk BLR
1998 EM N Satu Pöntiö



3
Minsk BLR
2006 EM N21 Mari Laukkanen

1


Langdorf GER

Tilaston on koonnut Kalervo Viitanen. 
2011 MM N Kaisa Mäkäräinen Hop Kul Khanty-Mansiysk RUS