Ampumahiihdon joukkue Nuorten Olympialaisiin

Suomen Ampumahiihtoliitto on nimennyt Joukkueensa Nuorten Olympialaisiin Norjan Lillehammerissa 12. – 21.2.2016

Joukkueen kokoonpano on seuraava:

N 18: Jenni Keränen, Saana Lahdelma; varalla Heidi Kuuttinen

M 18: Tuomas Harjula, Otto-Eemil Karvinen; varalla Santeri Kolehmainen

Joukkueenjohto: Niko Aapajärvi

Suksihuolto:  Jari Sahakangas

Ampumahiihdon joukkue Nuorten MM-kilpailuihin on täydennetty

Suomen Ampumahiihtoliiton hallitus on nimennyt joukkueen täydentäjät nuorten MM-kisoihin.

Joukkuetta täydentävät: N 19 Maija Keränen ja Maiju Luokkala; varalla Santra Säde,. M 19 Tuomas Harjula; varalla Tuukka Invenius

 

Joukkue kokonaisuudessaan on seuraava:

Naiset 21 v

Erika Jänkä                                               Ahveniston Ampumahiihtäjät

Auli Kiskola                                              Ahveniston Ampumahiihtäjät

Jessika Rolig                                             Ahveniston Ampumahiihtäjät

Varalla Johanna Pykäläinen                 Kontiolahden Urheilijat

 

Naiset 19 v

Jenni Keränen                                           Ahveniston Ampumahiihtäjät

Maija Keränen                                          Ahveniston Ampumahiihtäjät

Maiju Luokkala                                        Lemin Eskot

Varalla Santra Säde                                 Kontiolahden Urheilijat

 

Miehet 21 v

Teemu Huhtala                                         Kontiolahden Urheilijat

Olli Jaakkola                                             Oulun Hiihtoseura

Mikko Loukkaanhuhta                             Kauhajoen Karhu

Tero Seppälä                                             Haapajärven Kiilat

Varalla Vili Sormunen                              Sumiaisten Kunto

 

Miehet 19 v

Aapo Erkkilä                                            Saloisten Reipas

Jaakko Ranta                                           Tuusulan Voima-Veikot

Tuomas Harjula                                      Tuusulan Voima-Veikot

Varalla Tuukka Invenius                      Soisalon Ampumahiihtäjät

Joukkueenjohto ja valmennus: Mika Haapoja, Niko Aapajärvi

Suksihuolto: Jouni Siltakorpi, Miko Leppäniemi

Junioreiden Superviikonloppu 23.-24.1. Vuokatissa

Vuokatissa järjestetään 23.-24.1. lumilajien Superviikonloppu, jonka aikana kilpaillaan lauantaina nuorten sarjoissa ampumahiihdon, maastohiihdon, mäkihypyn ja yhdistetyn kilpailuissa, ja sunnuntaina kaikille lajeille yhteisessä skicross-kilpailussa. Ilmoittautumisaikaa mahtavaan talvitapahtumaan 18.1. asti!

VS_JunioreidenSupervkonloppu_210x146_UUSIN VERSIO!

 

Ampumahiihdolle menestystä Urheilugaalassa 2016

Ampumahiihto sai hienosti huomiota ja näkyvyyttä 12.1.2016 Suomen Urheilugaalassa 2016.

Suomen Urheilun Hall of Fame valitsi Mika Häkkisen, Heikki Ikolan, Janne Lahtelan ja Tiina Lillakin uusina sankareina kunniagalleriaansa Suomen Urheilugaalassa 2016.

Suomen kansaa eniten sykähdyttänyt urheilutapahtuma 2015 oli Gaalan ainoassa yleisöäänestyksessä Kaisa Mäkäräisen kamppailu MM-2015 kisoissa MM-pronssille.

Vuoden Urheilija äänestyksessä Kaisa Mäkäräinen oli toisella sijalla hienolla pistemäärällä.

 

Ampumahiihtoliitto onnittelee voittajia ja palkittuja

Ampumahiihdon joukkue nuorten MM-kisoihin Romanian Cheile Gradisteihin 20.1. – 3.2.2016.

Suomen Ampumahiihtoliiton hallitus on nimennyt joukkueen nuorten MM-kisoihin

Joukkue, mitä täydennetään Kauhajoen katsastuksen 17.1.2016 jälkeen on seuraava:

Naiset 21 v

Erika Jänkä                                               Ahveniston Ampumahiihtäjät

Auli Kiskola                                              Ahveniston Ampumahiihtäjät

Jessika Rolig                                             Ahveniston Ampumahiihtäjät

Varalla Johanna Pykäläinen                 Kontiolahden Urheilijat

 

Naiset 19 v

Jenni Keränen                                           Ahveniston Ampumahiihtäjät

Joukkuetta täydennetään kahdella urheilijalla ja yhdellä varalle Kauhajoen kisojen 17.1.2016 jälkeen

 

Miehet 21 v

Teemu Huhtala                                         Kontiolahden Urheilijat

Olli Jaakkola                                             Oulun Hiihtoseura

Mikko Loukkaanhuhta                             Kauhajoen Karhu

Tero Seppälä                                             Haapajärven Kiilat

Varalla Vili Sormunen                              Sumiaisten Kunto

 

Miehet 19 v

Aapo Erkkilä                                            Saloisten Reipas

Jaakko Ranta                                            Tuusulan Voima-Veikot

Joukkuetta täydennetään yhdellä urheilijalla ja yhdellä varalle Kauhajoen kisojen 17.1.2016 jälkeen.

Kauhajoen katsastuskisan 17.1.2016 jälkeen tehdään valinnat täydennyksistä sunnuntain kuluessa.

Valmentajat antavat ohjeet kisamatkan järjestelyistä.

Päivitetyt joukkueet tammikuun 2017 Maailmancup- ja IBU-cup-kilpailuihin

Suomen Ampumahiihtoliitto on nimennyt tammikuun 2017 Maailman-Cup 4.-6. ja IBU-Cup 4. ja 5. kilpailuihin seuraavasti:

Maailman Cup 4. Oberhof, Saksa 3.-8.1.2017

Naiset: Kaisa Mäkäräinen, Sanna Markkanen, Tiia-Maria Talvitie, Mari Laukkanen (kilpailusuunnitelman muutoksen myötä lisätty joukkueeseen)

Miehet: Sami Orpana, Mikko Loukkaanhuhta, Tuukka Invenius

Varalla: Suvi Minkkinen, Matti Hakala

Valmennus: Antti Leppävuori ja Asko Nuutinen

 

Maailman Cup 5. Ruhpolding, Saksa 10.-15.1.2017

Naiset: Kaisa Mäkäräinen, Laura Toivanen, Sanna Markkanen, Tiia-Maria Talvitie

Miehet: Tuomas Grönman, Olli Hiidensalo, Sami Orpana, Tuukka Invenius

Valmennus: Antti Leppävuori ja Asko Nuutinen

 

Maailman Cup 6. Anterselva, Italia 19.-22.1.2017

Naiset: Mari Laukkanen, Kaisa Mäkäräinen

Miehet: Tuomas Grönman, Olli Hiidensalo

Valmennus: Antti Leppävuori ja Asko Nuutinen

Joukkuetta täydennetään kahden naisen ja kahden miehen osalta MC/IC kilpailujen tulosten perusteella.

 

 

IBU-cup 4. Martell, Italia 3.-8.1.2017

Naiset: Jessika Rolig, Suvi Minkkinen, Johanna Pykäläinen, Erika Jänkä

Miehet: Matti Hakala, Jaakko Ranta, Olli Jaakkola (korvaa Antti Revon)

Valmennus ja huolto: Mika Kaljunen ja Jari Sahakangas

 

IBU-cup 5. Arber, Saksa 11.-14.1.2017

Naiset: Erika Jänkä, Suvi Minkkinen ja Auli Kiskola

Miehet: Teemu Huhtala, Tero Seppälä, Mikko Loukkaanhuhta (Ahti Toivanen jää pois)

Valmennus ja huolto: Mika Kaljunen ja Jari Sahakangas

 

IBU:n Avoimet EM-kisat Puolan Duszniki Zdroj:ssa 23.-29.1.2017.

Valinnat tehdään 16.1.2017 kauden kv. tulosten ja Kauhajoen näyttökilpailun perusteella.