Valmennusryhmät kaudelle 2015 – 2016

Suomen Ampumahiihtoliiton hallitus hyväksyi kokouksessaan 1.6.2015 valmennusryhmät kaudelle 2015 – 2016.

Ryhmät ovat:

A-Maajoukkue:

Urheilija                              Seura

Mari Laukkanen               Enon Kisa-pojat

Kaisa Mäkäräinen            Kontiolahden Urheilijat

Olli Hiidensalo                 Lahden Hiihtoseura

Ahti Toivanen                  Kontiolahden Urheilijat

Valmentaja: Päävalmentaja Marko Laaksonen

Leirit: Lisätietoja leireistä valmentajilta

2. – 12.6.2015         Vuokatti

2. – 13.7.2015         Östersund

1. – 7.8.2015          Vuokatti

26.8. – 7.9.2015          Obertilliach

28.9. – 10.10.2015         Ruhpolding

  1. – 13.11.2015            Vuokatti

                                    

Talent-Ryhmä: 

Urheilija                                                 Seura:

Erika Jänkä                                             Ahveniston Ampumahiihtäjät

Auli Kiskola                                             Ahveniston Ampumahiihtäjät

Saana Lahdelma                                     Mikkelin Hiihtäjät

Maiju Luokkala                                       Lemin Eskot

Johanna Pykäläinen                              Kontiolahden Urheilijat

Jessika Rolig                                            Ahveniston Ampumahiihtäjät

Tiia-Maria Talvitie                                  Jalasjärven Jalas

Tuukka Invenius                                    Soisalon Ampumahiihtäjät

Tuomas Harjula                                      Tuusulan Voima Veikot

Teemu Huhtala                                     Oulun Hiihtoseura

Olli Jaakkola                                          Oulun Hiihtoseura

Heikki Laitinen                                     Virtasalmen Urheilijat

Mikko Loukkaanhuhta                         Kauhajoen Karhu

Jaakko Ranta                                          Tuusulan Voima Veikot

Tero Seppälä                                           Haapajärven Kiilat

Vili Sormunen                                         Sumiaisten Kunto

Valmentajat: Mika Haapoja, Niko Aapajärvi, Asko Nuutinen ja Veli-Matti Nykänen

Leirit: Lisätietoja leireistä valmentajilta

Ryhmämaksu (Omavastuu) leirityksistä 1.500,00 €. Maksuohjeet tulevat valmentajilta urheilijasopimusten yhteydessä.

2. – 7.6.2015                   Vuokatti

22. – 29.6.2015                   Vuokatti

27.7 – 6.8.2015                  Vuokatti

7. – 13.9.2015                 Vuokatti

12. – 19.10.2015                Vuokatti

3. – 13.11.2015                Vuokatti

 

Nuorten Ryhmä

Urheilija                                                                      Seura

Sofia Joronen                                             Seinäjoen Hiihtoseura

Jenni Keränen                                            Ahveniston Ampumahiihtäjät

Maija Keränen                                           Ahveniston Ampumahiihtäjät

Noora Kupari                                             Seinäjoen Hiihtoseura

Alisa Laitinen                                            Mikkelin Hiihtäjät

Sanna-Mari Purola                                  Seinäjoen Hiihtoseura

Sanni Oikkonen                                        Ounasvaaran Hiihtoseura

Aapo Erkkilä                                             Saloisten Reipas

Otto-Eemil Karvinen                              Kontiolahden Urheilijat

Santeri Kolehmainen                             Soisalon Ampumahiihtäjät

Akseli Loikkanen                                    Puijon Hiihtoseura

Santtu Panttila                                         Kauhajoen Karhu

Anton Pyssysalo                                       Tuusulan Voima Veikot

Tomi Sipilä                                                Alavieskan Viri

Valmentajat: Miika Köykkä ja Maija Holopainen

Leirit: Lisätietoja leireistä valmentajilta

Ryhmämaksu (Omavastuu) leirityksistä 750,00 €. Maksuohjeet tulevat valmentajilta urheilijasopimusten yhteydessä.

  1. – 28.6.2015                Vuokatti

25. – 30.8.2015                Vuokatti

13. – 20.9.2015                Vuokatti

31.10. – 8.11.2015               Vuokatti

 

Alueryhmät 3 kpl

Haku alueryhmiin on käynnissä ja päätökset on ilmoitettu tehtäviksi viikolla 24.

Ryhmän koko on noin 12 kpl 13 – 16 vuotiasta urheilijaa.

Leirit: 3 x 3 vrk leiriä (heinä – elokuu, syys – lokakuu ja joulukuu)