Valiokunnat

SAhL Hallitus nimesi jäsenet valiokuntiin kokouksessaan 17.3.2021.

TYÖVALIOKUNTA (sis. markkinointi ja viestintä)

Puheenjohtaja: Kalle Lähdesmäki, SAhL hallitus

Varapuheenjohtaja Heli Aikioniemi, SAhL hallitus

Varapuheenjohtaja Mika Kalliomaa, SAhL hallitus

Pentti Mäkinen

Sihteeri: Toiminnanjohtaja Tapio Pukki

Tehtävät:

Strategian, toimintasuunnitelman, budjetin ja päätösten ohjaaminen ja toteutumisen valvonta.

Hallituksen ja sääntömääräisten kokousten valmistelu.

Yhteistyösopimusten valmistelu ja sopimusten aikaansaaminen.

Kansainvälinen yhteistyö.

KILPAILUVALIOKUNTA

NimiSeuraAlueToimikausi
Puheenjohtaja Anna-Liisa LukkariSotkamon JymyPohjoinen
Jouni Rinta-KeturiJurvan UrheilijatLänsi
Anne HautamäkiOulun HiihtoseuraPohjoinen2021-2022
Jarno LautamattiKontiolahden UrheilijatItä2021-2022
Jarmo LeskinenTuusulan Voima-VeikotEtelä2020-2022
Pasi OikkonenOunasvaaran HiihtoseuraPohjoinen2020-2022
Eveliina JarkkoSaloisten ReipasPohjoinen2020-2022
Sami OrpanaLahden HiihtoseuraEtelä2021-2022
Petri RoligAhveniston AmpumahiihtäjätEtelä2021-2022

Sihteeri: Toiminnanjohtaja Tapio Pukki

Tehtävät:

Kansainvälisen kilpailutoiminnan seuranta ja kehitystoimintaan osallistuminen.

Kilpailukalenterin laatiminen, kilpailujärjestelmän ja -sääntöjen kehittäminen.

SEURA- JA KOULUTUSVALIOKUNTA

NimiSeuraAlueToimikausi
Puheenjohtaja Tanja SeppänenPuijon HiihtoseuraItä
Matti HakalaAhveniston AmpumahiihtäjätEtelä
Mika Rinta-KeturiSeinäjoen HiihtoseuraLänsi2020-2022
Petri TuominenHollolan Urheilijat -46Etelä2021-2022
Aila-Alisa AikioniemiOunasvaaran HiihtoseuraPohjoinen2020-2022
Jukka LeikosTuusulan Voima-VeikotEtelä2020-2022
Mattias Rönn Närpes Kraft Skidförening Länsi2020-2022
Mari SorvistoOulun HiihtoseuraPohjoinen2021-2022

Sihteeri: Kenttäpäällikkö Lauri Elo

Tehtävät:

Ampumahiihdon harrastamisedellytyksien kehittäminen.

Ampumahiihdon aluetoiminnan kehittäminen ja koordinointi.

Seurojen järjestökoulutus.

Tapahtumien järjestäminen ja suunnittelu.

VALMENNUSVALIOKUNTA

NimiSeuraAlueToimikausi
Puheenjohtaja Tomi-Pekka RiihivuoriKontiolahden UrheilijatItä
Panu RainioTuusulan Voima-VeikotEtelä
Annukka SiltakorpiKurikan RyhtiLänsi2021-2022
Kimmo TurunenKontiolahden UrheilijatItä2021-2022
Terho SalonenRiihimäen KiskoEtelä2020-2022
Timo SeppäläHaapajärven KiilatPohjoinen2020-2022
Juha TuominenHollolan Urheilijat -46Etelä2020-2022
Hellevi LohiOunasvaaran HiihtoseuraPohjoinen2020-2022
Jonna SaarijärviJalasjärven JalasLänsi2021-2022
Anne Talvensaari-MattilaOulun HiihtoseuraPohjoinen2021-2022

Sihteeri: Lajipäällikkö Jarkko Kauppinen

Tehtävät:

Toimii valmennuksen asiantuntijavaliokuntana.

Suomalaisen ampumahiihtovalmennusjärjestelmän kehittäminen.

Valmentajakoulutus.

Päävalmentaja esittää urheilijat edustustehtäviin ja valmennusryhmiin kuultuaan lajiryhmävalmentajia.