Valmennusryhmät

Suomen Ampumahiihtoliiton hallitus on vahvistanut ryhmävalinnat valmennusryhmiin kaudelle 2020/2021.

Edellisen kauden tapaan urheilijat ovat jaettu kolmeen valmennusryhmään:

A-maajoukkueeseen, Haastaja-ryhmään ja nuorten Vuokatti-ryhmään.

(Ryhmäkokoonpanot aakkosjärjestyksessä sukunimen mukaan.)


A-maajoukkue (9)

Mari Eder, Enon Kisa-Pojat

Erika Jänkä, Ahveniston Ampumahiihtäjät

Suvi Minkkinen, Joutsan Pommi

Nastassia Kinnunen, Kontiolahden Urheilijat

Olli Hiidensalo, Lahden Hiihtoseura

TTuomas Harjula, Tuusulan Voima-Veikot

Jaakko Ranta, Tuusulan Voima-Veikot

Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat

Heikki Laitinen, Kontiolahden Urheilijat

Valmennus: päävalmentaja Jonne Kähkönen, Aku Moilanen


Terrafame-ryhmä (Haastajat) (8)

Venla Lehtonen, Imatran Urheilijat

Noora Kaisa Keränen, Ahveniston Ampumahiihtäjät

Sonja Leinamo, Ahveniston Ampumahiihtäjät

Sanna Laari, Leppävirran Viri

Heidi Nikkinen, Kouvolan Hiihtoseura

Sanni Oikkonen, Ounasvaaran Hiihtoseura

Tuukka Invenius, Soisalon Ampumahiihtäjät

Sameli Joronen, Seinäjoen Hiihtoseura

Patrik Kuuttinen, Närpes Kraft Skidförening

Joni Mustonen, Kontiolahden Urheilijat

Valmennus: Vuokatin OVK-ympäristön valmennustiimi – Adam Adamson, Niko Aapajärvi (vastuuvalmentaja), Maija Holopainen


Nuorten Vuokatti-ryhmä (12)

Anni Hyvärinen, Orimattilan Jymy

Frida Achren, Vörå IF

Olivia Halme, Hollolan Urheilijat -46

Sini Hietamäki, Seinäjoen Hiihtoseura

Saga Hurskainen, Kontiolahden Urheilijat

Inka Hämäläinen, Kontiolahden Urheilijat

Saimi Lupala, Österby Sportklubb r.f.

Jenni Ojala, Ounasvaaran Hiihtoseura

Melina Palsinajärvi, Kontiolahden Urheilijat

Lyydia Rainio, Tuusulan Voima-Veikot

Teodora Westerlund, Larsmo IF

Rebecca Sandnäs, Larsmo IF

Arno Hautaniemi, Seinäjoen Hiihtoseura

Juuso Kinnunen, Oulun Hiihtoseura

Jimi Klemettinen, Soisalon Ampumahiihtäjät

Eeli Kujala, Oulun Hiihtoseura

Kalle Loukkaanhuhta, Oulun Hiihtoseura

Eemi Naumanen, Puijon Hiihtoseura

Turkka Nieminen, Seinäjoen Hiihtoseura

Valmennus: Vuokatin OVK-ympäristön valmennustiimi – Adam Adamson (vastuuvalmentaja), Niko Aapajärvi, Maija Holopainen