Nuorten MM-kilpailuissa viimeinen kilpailupäivä

    admin 

Ampumahiihdon nuorten maailmanmestaruuskilpailuissa oli tiistaina viestit.

Viimeisenä kilpailupäivänä suomalaiset kilpailivat 21-ja 19-vuotiaiden poikien sarjoissa. 19-vuotiaat olivat joukkueella Kalle Piira, Antti Raatikainen, Mikko Repo sijalla 5. Sarjan voitti Ranska miltei kahden minuutin erolla toiseksi tulleeseen kilpailujen isäntämaahan Kanadaan verrattuna. Kolmanneksi maaliviivan ylitti Venäjän joukkue.

21-vuotiaissa Saksalaiset karkasivat muilta ja he voittivat selkeästi joukkueelleen maailmanmestaruuden. Toiseksi tuli Venäjän joukkue ja kolmanneksi Valko-Venäjä. Suomen joukkue oli sijalla 16 joukkueella Eppu Väänänen, Ahti Toivanen, Toni Heikura  ja Teemu Tukiainen. 

 

 

Tulokset Nuorten MM-kilpailut, 21-vuotiaat pojat Viesti

1.       GERMANY                     0+5  0+8                                         1:23:39.8           0.0

                             LESSER Erik                                    0+0  0+1                                                                     

                             SCHEMPP Simon                        0+1  0+3                                                                     

                             DOLL Benedikt                            0+1  0+2                                                                     

                             GRAF Florian                                0+3  0+2                                                                     

2.       RUSSIA                           0+7  2+8                                         1:26:44.7           +3:04.9

                             PETROV Evgeny                                                       0+2  0+0                                                                     

                             LAPSHIN Timofey                                                    0+1  0+2                                                                     

                             MAGAZEEV Pavel                                                   0+3  1+3                                                                     

                             VOLKOV Alexey                                                       0+1  1+3                                                                     

3.       BELARUS                        BLR                      2+4  0+2                                         1:27:00.7           +3:20.9

                             RUTSEVICH Sergey                                                 2+3  0+1                                                                     

                             CHEPELIN Vladimir                                                  0+1  0+0                                                                     

                             TSVETAU Vitali                                                         0+0  0+1                                                                     

                             ALENISHKO Vladimir                                              0+0  0+0

*

*

16. FINLAND    FIN                      2+7  9+9                                         1:46:09.1           +22:29.3

                             VÄÄNÄNEN Eppu                                                   0+0  2+3                                                                     

                             TOIVANEN Ahti                                                        0+3  1+3                                                                     

                             HEIKURA Toni                                                           2+3  5+0                                                                     

                             TUKIAINEN Teemu                                                 0+1  1+3           

                                                         

19-vuotiaat pojat viestit

1.       FRANCE                          FRA                     0+3  0+3                                         1:06:18.8           0.0

                             CLAUDE Florent                                                       0+1  0+1                                                                     

                             JACQUELIN Clement                                              0+2  0+2                                                                     

                             EHRHART Ludwig                                                     0+0  0+0                                                                     

2.                    CAN                    2+7  0+6                                         1:08:17.4           +1:58.6

                             WENZEL Kurtis                                                          2+3  0+2                                                                     

                             GILLMOR Aaron                                                       0+3  0+2                                                                     

                             Scott                                                0+1  0+2                                                                     

3.       RUSSIA                           RUS                     4+4  0+6                                         1:08:56.2           +2:37.4

                             PICHUZHKIN Ivan                                                    4+3  0+2                                                                     

                             YAKUSHOV Nikolay                                                0+1  0+2                                                                     

                             Vladimir                                         0+0  0+2                                                                     

4.       BELARUS                        BLR                      0+2  5+7                                         1:09:13.6           +2:54.8

                             MINGALEV Alexander                                          0+2  3+3                                                                     

                             SAVCHKOV Dmitri                                                   0+0  0+1                                                                     

                             ABROMCHYK Aliaksei                                            0+0  2+3                                                                     

5.       FINLAND                        FIN                      1+7  0+6                                         1:10:01.6           +3:42.8

                             PIIRA Kalle                                    0+1  0+1                                                                     

RAATIKAINEN Antti                   1+3  0+2                                                                     

                             REPO Mikko                                 0+3  0+3           

 

Tyttöjen sarjassa ei suomalaista joukkuetta ollut.

Nuorten MM-kilpailut päättyivät viestikilpailuihin. Suomen joukkueen paras sijoitus kilpailuissa oli Antti Raatikaisen hopea Miehet 19-vuotta normaalimatkan kilpailussa.

Ampumahiihdon nuorten SM-kilpailut ovat Kotkassa ensi viikonloppuna 7.-8.2.2009

 

Tulokset kokonaisuudessaan ja lisätietoja www.biathlonworld.com

 

Lisätiedot: Ville Kotikumpu +358 46 878 2207

Tiedote: Jonna Talja, Janne Hakala