Biathlon.fi uudistuksia: Myy & Osta-palsta lisätty sivuille

Käytettyjen ampumahiihtovälineiden myymiseen ja ostamiseen ei ole ollut muutamaan vuoteen kunnon kauppapaikkaa. Nyt se on perustettu uusitulle sivustopohjallemme. Toivommekin, että käytetyt välineet lähtisivätkin paremmin kiertämään tämän sivuston kautta.

Myynti on tarkoitettu vain yksityishenkilöille, pl. liiton mahdolliset omat ilmoitukset.

Toiminta vaatii rekisteröitymisen käyttäjäksi, jonka jälkeen ilmoituksen lisääminen on mahdollista.

Tarkemmat toimintaohjeet löytyvät sivustolta.

https://www.biathlon.fi/seurat/myy-osta-palsta/

Lisätietoja: Tapio Pukki, tapio.pukki(at)biathlon.fi, p. 046878 2204

 

 

Karnevaalien ohjelma päivittynyt

Vuokatin ampumahiihtokarnevaalit 27.6.-30.6.2015

Karnevaalien ohjelma ym. ovat päivittyneet karnevaalisivuille. LUE LISÄÄ

Karnevaaleihin voi vieläkin ilmoittautua. Viime vuoden tapaan tarjolla monipuolinen kattaus ampumahiihtoharjoittelua.

Ilmoittautumiset tehdään suoraan Vuokatin Urheiluopistolle, Vuokatin sivuilla myös lisätietoja.  Vuokatin sivut

Huoltajia ajatellen Vuokatissa järjestetään myös seuraneuvottelupäivät 28.6. LISÄTIEDOT
Seuraneuvottelupäiviin ilmoittautuminen tehdään erikseen: jukka.haltia(at)biathlon.fi

 

 

Seuraneuvottelupäivän ohjelma Vuokatissa 28.6.2015

Liittokokouksen päätöksen mukaisesti seuraneuvottelupäivä järjestetään Ampumahiihtokarnevaalin yhteydessä sunnuntaina 28.6.2015 klo 09.00 – 16.00. On tärkeää, että pääset paikalle mukaan rakentamaan Suomen ampumahiihdon yhteistä tulevaisuutta. Työstämme uutta strategiaa. Aiheina mm yhteinen tekeminen ja muut toimintatavat, nuoret, valmennus, huippu-urheilu, seurat, olosuhteet.

Päivän ohjelma rakentuu pääosin Strategiatyön ympärille.

Päivän ohjelma on seuraava

09.00 tilaisuuden avaus

09.15 Liiton informaatio

09.30 Kilpailuvaliokunnan puheenvuoro

09.45 Valmennusvaliokunnan puheenvuoro

10.00 Strategiatyö

12.00 lounas

13,00 Strategiatyö jatkuu

14.30 Kahvitauko

15.00 Strategiatyö jatkuu

16.00 Päivän yhteenveto ja päättäminen

Ilmoittautumiset pyydetään liiton toimistoon sähköpostilla jukka.haltia@biathlon.fi 18.6.2015 mennessä.

Niiltä henkilöiltä, jotka osallistuvat vain Seuraneuvottelupäivälle peritään ruokaili ja kahvikustannusten peittämiseksi 20,00 €/henkilö, minkä voi maksaa liiton tilille FI50 1555 3000 1108 00 26.6.2015 mennessä.

Tarvittaessa majoitusvaraukset voi tehdä suoraan Vuokatin Urheiluopistolle, myyntipalvelu@vuokattisport.fi

 

Aluevalmennusryhmät kaudelle 2015 – 2016

Aluevalmennusryhmät kaudelle 2015/2016 on valittu. Leirit ajoittuvat alustavasti heinä-elokuun vaihteeseen, syys-lokakuun vaihteeseen ja lumileiri joulukuun alkuun, lumileirin alustavana paikkana kaikilla ryhmillä on Vuokatti. Tarkempia tietoja leireistä saa ryhmävalmentajilta. Urheilijan omavastuu alueleirityksestä on 250€.

Pohjoinen (ensimmäisen ja toisen leirin pitopaikkana alustavasti Rovaniemi)

  1. Aikioniemi Aila-Alisa, Ounasvaaran Hiihtoseura
  2. Aikioniemi Joakim, Ounasvaaran Hiihtoseura
  3. Erkkilä Elias, Saloisten Reipas
  4. Erkkilä Emmi, Saloisten Reipas
  5. Hökkä Juho, Oulun Hiihtoseura
  6. Isojärvi Johanna, Ounasvaaran Hiihtoseura
  7. Jokela Roope, Oulun Hiihtoseura
  8. Lehtola Hilla, Saloisten Reipas
  9. Merenlahti Susanne, Oulun Hiihtoseura
  10. Oikkonen Severi, Ounasvaaran Hiihtoseura
  11. Rantala Aino, Ounasvaaran Hiihtoseura
  12. Ylilauri Veikka, Saloisten Reipas

Valmentajat:

Timo Mäkinen, 040 583 4175 / timo.makinen(a)saloistenreipas.fi

Seppo Pulska

 

Länsi (ensimmäinen ja toinen leiri leiri Jämillä 30.7-2.8. ja 1.-4.10.)

  1. Hoskari Maria, Seinäjoen Hiihtoseura
  2. Kataja-Rahko, Lauri Seinäjoen Hiihtoseura
  3. Keskinen Nella, Vähänkyrön Viesti
  4. Mäki-Panula Tiina, Seinäjoen Hiihtoseura
  5. Perttu Topi, IMAS Biathlon
  6. Rinta-Keturi Anni, Seinäjoen Hiihtoseura
  7. Rinta-Keturi Niko, Seinäjoen Hiihtoseura
  8. Stevander Pyry, Seinäjoen Hiihtoseura

Valmentajat:

Miika Köykkä, p. 050 401 7469 / miikakoykka(a)gmail.com

Tuulikki Mattila

 

Itä-Etelä (ensimmäinen ja toinen leiri Messilässä)

  1. Jokinen Anniina, Hollolan Urheilijat -46
  2. Lahdelma Onni-Kalle, Kärkölän Kisa-Veikot
  3. Nyström Roope, Ahveniston Ampumahiihtäjät
  4. Nyström Taavi, Ahveniston Ampumahiihtäjät
  5. Rantakömi Kristiina, Hollolan Urheilijat -46
  6. Salonen Seeti, Ahveniston Ampumahiihtäjät
  7. Tuokko Karri, Kärkölän Kisa-Veikot
  8. Uusitalo Ilari, Loimaan Jankko
  9. Yläharju Joona, Mikkelin Hiihtäjät

Valmentajat:

Keijo Saarijärvi, p. 040 149 3129 / keijo.saarijarvi(a)elisanet.fi

Sami Orpana

Tapio Pukki jatkaa liiton Nuorisopäällikkönä

URLUS-säätiö myönsi tuen Suomen Ampumahiihtoliiton URLUS-Nuorisoprojektille vuosille 2015 – 2018.

Urlus-Nuorisoprojekti jatkuu ja samalla se uudistuu, mistä uudistuksista tiedotetaan kesällä 2015 tarkemmin.

Tapio Pukin tehtävä liiton Nuorisopäällikkönä ja URLUS-Nuorisoprojektin projektipäällikkönä alkoi 1.6.2015.

Nuorisopäällikkö Tapio Pukki toimii myös liiton kilpailuvaliokunnan sihteerinä.

Valmennusryhmät kaudelle 2015 – 2016

Suomen Ampumahiihtoliiton hallitus hyväksyi kokouksessaan 1.6.2015 valmennusryhmät kaudelle 2015 – 2016.

Ryhmät ovat:

A-Maajoukkue:

Urheilija                              Seura

Mari Laukkanen               Enon Kisa-pojat

Kaisa Mäkäräinen            Kontiolahden Urheilijat

Olli Hiidensalo                 Lahden Hiihtoseura

Ahti Toivanen                  Kontiolahden Urheilijat

Valmentaja: Päävalmentaja Marko Laaksonen

Leirit: Lisätietoja leireistä valmentajilta

2. – 12.6.2015         Vuokatti

2. – 13.7.2015         Östersund

1. – 7.8.2015          Vuokatti

26.8. – 7.9.2015          Obertilliach

28.9. – 10.10.2015         Ruhpolding

  1. – 13.11.2015            Vuokatti

                                    

Talent-Ryhmä: 

Urheilija                                                 Seura:

Erika Jänkä                                             Ahveniston Ampumahiihtäjät

Auli Kiskola                                             Ahveniston Ampumahiihtäjät

Saana Lahdelma                                     Mikkelin Hiihtäjät

Maiju Luokkala                                       Lemin Eskot

Johanna Pykäläinen                              Kontiolahden Urheilijat

Jessika Rolig                                            Ahveniston Ampumahiihtäjät

Tiia-Maria Talvitie                                  Jalasjärven Jalas

Tuukka Invenius                                    Soisalon Ampumahiihtäjät

Tuomas Harjula                                      Tuusulan Voima Veikot

Teemu Huhtala                                     Oulun Hiihtoseura

Olli Jaakkola                                          Oulun Hiihtoseura

Heikki Laitinen                                     Virtasalmen Urheilijat

Mikko Loukkaanhuhta                         Kauhajoen Karhu

Jaakko Ranta                                          Tuusulan Voima Veikot

Tero Seppälä                                           Haapajärven Kiilat

Vili Sormunen                                         Sumiaisten Kunto

Valmentajat: Mika Haapoja, Niko Aapajärvi, Asko Nuutinen ja Veli-Matti Nykänen

Leirit: Lisätietoja leireistä valmentajilta

Ryhmämaksu (Omavastuu) leirityksistä 1.500,00 €. Maksuohjeet tulevat valmentajilta urheilijasopimusten yhteydessä.

2. – 7.6.2015                   Vuokatti

22. – 29.6.2015                   Vuokatti

27.7 – 6.8.2015                  Vuokatti

7. – 13.9.2015                 Vuokatti

12. – 19.10.2015                Vuokatti

3. – 13.11.2015                Vuokatti

 

Nuorten Ryhmä

Urheilija                                                                      Seura

Sofia Joronen                                             Seinäjoen Hiihtoseura

Jenni Keränen                                            Ahveniston Ampumahiihtäjät

Maija Keränen                                           Ahveniston Ampumahiihtäjät

Noora Kupari                                             Seinäjoen Hiihtoseura

Alisa Laitinen                                            Mikkelin Hiihtäjät

Sanna-Mari Purola                                  Seinäjoen Hiihtoseura

Sanni Oikkonen                                        Ounasvaaran Hiihtoseura

Aapo Erkkilä                                             Saloisten Reipas

Otto-Eemil Karvinen                              Kontiolahden Urheilijat

Santeri Kolehmainen                             Soisalon Ampumahiihtäjät

Akseli Loikkanen                                    Puijon Hiihtoseura

Santtu Panttila                                         Kauhajoen Karhu

Anton Pyssysalo                                       Tuusulan Voima Veikot

Tomi Sipilä                                                Alavieskan Viri

Valmentajat: Miika Köykkä ja Maija Holopainen

Leirit: Lisätietoja leireistä valmentajilta

Ryhmämaksu (Omavastuu) leirityksistä 750,00 €. Maksuohjeet tulevat valmentajilta urheilijasopimusten yhteydessä.

  1. – 28.6.2015                Vuokatti

25. – 30.8.2015                Vuokatti

13. – 20.9.2015                Vuokatti

31.10. – 8.11.2015               Vuokatti

 

Alueryhmät 3 kpl

Haku alueryhmiin on käynnissä ja päätökset on ilmoitettu tehtäviksi viikolla 24.

Ryhmän koko on noin 12 kpl 13 – 16 vuotiasta urheilijaa.

Leirit: 3 x 3 vrk leiriä (heinä – elokuu, syys – lokakuu ja joulukuu)