Suomelle voitto Barents Festivaalissa

    admin 

Suomi taisteli voiton Barents Festivaalissa Luulajassa 28.2. – 1.3.2009

Luleå  Aaro Väyrynen

 

Luulajassa käytiin viikonloppuna Barents Festivaali, jota voidaan pitää historiallisena

sen vuoksi, että mukana oli samanaikaisesti 8- eri lajia, joista yksi oli Ampumahiihto. 

Ampumahiihdossa on kilpailua  käyty Pohjoismaiden kesken yli 30-vuotta, aikaisem-

malta nimeltä  Kalottiottelu.

Pohjois-Venäjän tultua mukaan Barentsin alueen yhteistyön myötä, 5-vuotta sitten,

kilpailun nimi myös  muutettiin  Barents otteluksi.

 

Nykyisessä muodossaan kilpailu käydään 4-ikäluokassa, N+M  15, -17, – 19 ja 21v.

kolme kilpailijaa kussakin sarjassa. Jokainen maa saa kuitenkin laittaa yhden ylimää-

sen kilpailijan / -sarja niin halutessaan.

Suomen joukkue oli lauantain henkilökohtaisen kilpailun, pika-ah,  jälkeen tappiolla

Ruotsille  14 pistettä.

Sunnuntain viestihiihtoon Suomella oli asettaa 7-joukkuetta, joka sitten ratkaisi voiton

Suomelle, voitot; N15,- N19, -H17 ja H19-sarjoissa, (D19- sarjassa oli Mix NOR/RUS

ja Mix SWE) jotka olivat kilp.ulkpuolella), hopea tuli M15 ja N17-sarjoissa ja pronssi

M21-sarjassa.

  

TULOKSET (pika-ah)

N15v (4,5km)1.Aino-Liisa Hettula FIN 16,26 (01), 2.Anastasia Egorova RUS 16,40 (22), 3.Elina Högström SWE 17,10 (10), 4.Milla Maijala FIN 17,21 (22), 5.Amanda Johansson SWE 18,31 (22), 6.Sonja Peder- sen NOR 19,20 (31), 7.Greta Kurkinen FIN 20,09 (14), 8.Mirjam Remes FIN 23,08 (53), 9.Josefin Kemi SWE 25,45 (12).

M15v (4,5km)1.Simon Kaikenberg NOR 15,19 (42), 2.Iliya Snetkov RUS 15,21 (23), 3.Aleksander Falsen NOR  16,13 (00), 4.Jonas Larson SWE 16,24 (20), 5.Olli Jaakkola FIN 16,48 (20), 6.Mikhail Molotkov  RUS 16,48,5 (33), 7.Erik Ögren SWE 17,36 (23), 8.Maxim Murashkin SWE 17,42 (54), 9.Oula  Mattila FIN 18,36 (11), 10.Lauri Peltoniemi FIN 19,04 (32).

N17v (5km)1.Kristina Melnikova RUS 19,11 (40), 2.Tamara Nilova RUS 19,52 (11), 3.Ronja Pedersen NOR  21,33 (23), 4.Meri Maijala FIN 21,34 (05), 5.Iliana Barysheva RUS 21,46 (43), 6.Jenny Mesiniemi  FIN 21,46,5 (12), 7.Cecilia Grenemark SWE 21,48 (22), 8.Tia Pökkä FIN 21,53 (12), 9.Inga-  Louise Veivåg NOR 22,28 (14).

M17v (6km)1.Kalle Nousiainen FIN 18,25 (00), 2.Jari Manninen FIN 19,19 (11), 3.Fredrik ögren SWE 21,41  (13), 4.Henrik Limstrand NOR 22,18 (25), 5.Öystein Karlsen NOR 22,29 (22), 6.Runar Kome-  liusen NOR 22,30 (13), 7.Vesa  Alaoja FIN 22,45 (11).

N19v (6km)1.Erika Rönnqvist SWE 23,02 (03), 2.Anfisa Bogdanova RUS 23,25 (21), 3.Maaret Mattila FIN  25,01 (12), 4.Irina Blinova RUS 26,27 (45), 5.Reetta Hämäläinen FIN (03), 6.Alic Nilsson SWE  28,45 (24).

M19v (8km)1.Hannes Kerro SWE 22,38 (01), 2.Tatu Tervo FIN 23,53 (02), 3.Andrey Svoboda RUS 24,13 (12),4.Yury Boev RUS 24,41 (32), 5.Fdrik Pajala SWE 25,05 (12), 6.Juha Upola FIN 26,26 (21), 7.Fred-  rik Olsson SWE 27,19 (31), 8.Mika Pökkä FIN 28,51 (12), 9.Henri Määttä FIN 30,06 (24). 

N21v (8km)1.Malin Jakobson SWE 29,10 (12), 2.Marlene Forsell SWE 30,24 (02), 3.Matilda Holmgqvist SWE  31,37 (23).

M21v (10km)1.Ted Armgren SWE 28,22 (21), 2.Dmitry Konovalov RUS 30,14 (31), 3.Pontus Olsson SWE 30,54  (14), 4.Antti Keskinarkaus FIN 33,14 (00), 5.Kim Svedlund SWE 33,16 (01), 6.Heikki Hiltunen FIN  36,31 (41), 7.Olli Mäkinen FIN 38,45 (22). 

TULOKSET  (Viestit) N15v  (3x4km)

1. FINLAND  49,50     * Milla Maijala (00), Mirjam Remes (11), Greta Kurkinen (13).

2. SWEDEN  51,43    * Elina Högström (00), Amanda Johansson (00), Josefina Kemi (03).

 

M15v (3x4km)1.RUSSIA 43,36   * Iliya Snetkov (10),  Anastasia Egorova (21),  Mikhail Molovkov (32).

2.FINLAND  44,47   * Olli Jaakkola (30),  Oula Mattila (00),  Lauri Peltoniemi (00).

3.NORWAY  46,04   * Simon Å Kalkenberg (32),  Aleksander Falsen (00),  Lars M Veivåg (05).

N17v (3x5km)1.RUSSIA  59,21   * Ulina Barysheva (01),  Kristina Melinikova (02),  Tamra Nilova (01)

2.FINLAND  1;06,26   * Aino-Liisa Hettula (10),  Tia Pökkä (00),  Meri Maijala (33).

M17v (3x6km)1.FINLAND  1:01,16  * Jari Manninen (00),  Vesa Alaoja (02),  Kalle Nousiainen (00).2.NORWAY  1:09,24   * Runar Kornelius (34),  öystein Karlsen (01),  Henrik S Limstrand (22).

N19v (3x6km)1.FINLAND  1:20,52   * Maaret Mattila (00),  Reetta Hämäläinen (20),  Jenny Mesiniemi (13).

M19v (3×7,5km)1.FINLAND  1:14,16  * Tatu Tervo (10),  Juha Upola (00),  Antti Keskinarkaus (00). 

N21v (3x6km)1.SWEDEN  1:08,25   * Marlene Forsell (00),  Matilda Holmgvist (00),  Malin Jakobsson (00).

M21v (3×7,5km)1.SWEDEN  1:10,57  * Ted Armgren (00),  Pontus Olsson (01),  Kim Svedlund (00),

2.RUSSIA  1:11,54  * Dimtry Konovalov (00),  Andrey Svoboda (02),  Yury Boev (10),3.FINLAND  1:22,58   * Henri Määttä (00),  Heikki Hiltunen (10),  Olli Mäkinen (00).    

 

LOPPUPISTEET:         

1. FINLAND  202 pist.                                           

2. SWEDEN   197 pist.                                           

3.  RUSSIA     132 pist.                                           

4.  NORWAY   73 pist.