Suomen joukkue joulukuun maailmancupeihin

    admin 

Ampumahiihdon maailmancup-kausi käynnistyy Ruotsin Östersundissa ensi keskiviikkona 2.12.2009.

Avauspäivänä vuorossa on naisten normaalimatkan kilpailu. Östersundin jälkeen MC-kiertue jatkuu 11.-13.12 Itävallan Hochfilzenissä.

Viimeinen cup-viikko ennen joulua kilpaillaan Slovenian Pokljukassa 17-20.12.2009.

Tällä hetkellä Hochfilzenissä ei ole lunta.

 

Suomen joukkue ampumahiihdon maailmancupeihin 1-3

Naiset: Laukkanen Mari, Lehtimäki Teija, Mäkäräinen Kaisa, Repo Sarianna (MC 1),

Toivanen Laura (MC 2)

Miehet: Antila Timo, Kantanen Janne, Kauppinen Jarkko, Kinnunen Jouni,

Puurunen Paavo 

Ampumahiihdon MC-ohjelma joulukuussa 2009

2.-6.12.2009 Östersund, Ruotsi

2.12. Individual naiset

3.12. Individual miehet

5.12. Sprint naiset ja miehet

6.12. Relay naiset ja miehet

11.-13.12.2009 Hochfilzen, Itävalta

11.12. Sprint naiset ja miehet

12.12. Pursuit naiset ja miehet

13.12. Relay naiset ja miehet

17.12.- 20.12.2009 Pokljuka, Slovenia

17.12. Individual naiset ja miehet

19.12. Sprint naiset ja miehet

20.12. Pursuit naiset ja miehet

 

Viime viikonloppuna kilpailtiin Ruotsin Idressä IBU Cupin ensimmäinen kilpailuviikonloppu.

Suomen joukkueen parhaasta tuloksesta vastasi lauantain pikamatkan kilpailussa Jarkko Kauppinen

ja sunnuntaina kilpaillussa pikamatkan kilpailussa Jouni Kinnunen.

Kauppisen sijoitus oli lauantaina 13. ja Kinnusen sunnuntaina 20.

 

IBU-cup 1 Idre, Ruotsi 28.11.2009

Miehet, sprintti 10 km:

1) Frode Andresen Norja 24.38,0 (sakkokierrokset 1),

2) Daniel Böhm Saksa jäljessä 0,2 sekuntia (1),

3) Daniel Graf Saksa –3,2 (0),

…13) Jarkko Kauppinen Suomi –1.14,9 (1),

…25) Jouni Kinnunen Suomi –1.30,2,

…34) Janne Kantanen Suomi –1.44,3 (2),

…57) Matti Hakala Suomi –2.21,2 (2).

Naiset, sprintti 7,5 km:

1) Juliane Döll Saksa 22.40,3 (0),

… 40) Teija Lehtimäki Suomi –2.44,3 (3),

…74) Annukka Siltakorpi Suomi –4.09,6 (3).

…90) Maija Holopainen Suomi -5.40.1 (2)
 IBU-cup 1  Idre, Ruotsi 29.11.2009 2. kilpailupäivä:

Miehet, sprintti 10 km:

1) Klemen Bauer Slovenia 25,43,1 (0),

2) Frode Andresen Norja jäljessä 5,9 sekuntia (0),

3) Daniel Böhm Saksa-12,0 (1),

…20) Jouni Kinnunen Suomi -1.29,7 (0),

35) Janne Kantanen Suomi -1.59,6 (2),

…51) Jarkko Kauppinen Suomi -2.30,9 (3),

54) Matti Hakala Suomi -2.43,5 (3),

…61) Tapio Pukki Suomi -3.02,4 (1).

Naiset, sprintti 7,5 km:

1) Sabrina Buchholz Saksa 23.39,2 (0),

2) Olga Viluhina Venäjä -3,3 (0),

3) Juliane Döll Saksa -14,3 (1),

…49) Annukka Siltakorpi Suomi -3.48,7 (3),

…56) Maija Holopainen Suomi -4.21,0 (0).

Lisätiedot päävalmentaja Jonne Kähkönen 046 878 2201