Nuoret maaotteluvoittoon Sollefteåssa

    admin 

Perinteinen 15- 17 –vuotiaiden maaottelu kilpailtiin Ruotsin Sollefteåssa 5.-7. 3. Sekä Suomen että Ruotsin joukkueet koostuivat 18 nuoresta ampumahiihtäjästä. Tänä vuonna mukana ottelussa oli ensimmäistä kertaa myös 17 -vuotiaita nuoria. Suomen joukkue kotiutui komeasti maaottelun voittajana pistein 168-157

Kilpailut alkoivat sekaviesteillä. Kummallakin maalla oli mukana kolme neljästä viestinviejästä koostuvaa joukkuetta. Yhdessä joukkueessa hiihtivät 15– vuotiaat tyttö ja poika sekä 16 -vuotiaat tyttö ja poika. Viestivoitto meni Ruotsin joukkueelle kolmen ensimmäisen ampumahiihtäjän tarkkojen osumien ansiosta. Suomen joukkueet sijoittuivat toiseksi ja kolmanneksi. 17- vuotiaiden sarjassa suomalaisjoukkueet kilpailivat ruotsalaisia seurajoukkueita vastaan ja sijoittuivat tytöissä kolmanneksi ja pojissa viidenneksi.

 

Lauantaina yhteislähdössä 15 poikien sarjan voittoon hiihti Juha-Pekka Jokela, 15 tyttöjen sarjan kaksoisvoiton ottivat Auli Kiskola sekä Erika Jänkä. 16- sarjassa pojat jakoivat kaksi ensimmäistä sijaa kun Antti Repo voitti ja Heikki Laitinen sijoittui niukasti toiseksi. Sarjassa oli myös kolmoisvoitto lähellä kun Jussi Viitalan sijoittui neljänneksi. 16- vuotiaiden tyttöjen voitto meni Ruotsille Suvi Minkkisen ollessa kolmannella sijallaan paras suomalainen. 17 tyttöjen sarassa saatiin jälleen suomalainen voittaja Meri Maijalan hienolla suorituksella. 17- sarjan parhaasta suomalaissijoituksesta vastasi Oula Nikkanen viidennellä sijalla.

 

Sunnuntain normaalimatkan kilpailussa Suomen nuoret näyttivät osaamistaan. 15- vuotiaiden tyttöjen sarjassa tuli kolmoisvoitto Erika Jänkän johdolla, Jenny Ingmanin tullessa toiseksi ja Auli Kiskolan kolmanneksi. Ensimmäisille sijoille ylsivät myös pojat 15 –sarjan Juha-Pekka Jokela, tytöt 16- sarjan Tiia-Maria Talvitie. Kaksoisvoitto saavutettiin sarjassa tytöt 17  Kirsi Pokelan napatessa voiton ja Meri Maijalan peesatessa kakkossijalla.

 

 

Tulokset kokonaisuudessaan I 21 IF:n kotisivuilta http://www.i21if.se/

Tulokset:

 

Viestit

1                    Evelina         Nyberg         Sverige        68:36:52                            00

                      Lotten           Sjöden          Sverige                                                    00

                      Martin           Ponsiluoma Sverige                                                    00

                      Johan           Bergman      Sverige                                                    23

 

2                    Jenny            Ingman         Finland         69:14:46                            01

                      Tiia-Maria    Talvitie          Finland                                                     00

                      Lassi            Sermiö         Finland                                                     11

                      Heikki           Laitinen        Finland                                                     00

 

3                    Erika             Jänkä           Finland         69:30:53                            00

                      Aino-Liisa    Hettula          Finland                                                     02

                      Ilari                Haramäki     Finland                                                     00

                      Jussi             Viitala           Finland                                                     00

 

4                    Auli               Kiskola         Finland         70:23:75                            10

                      Suvi              Minkkinen    Finland                                                     02

                      Juha-Pekka Jokela          Finland                                                     00

                      Antti              Repo            Finland                                                     02

 

5                    Hanna           Öberg           Sverige        70:42:99                            01

                      Sara             Hägesten     Sverige                                                    00

                      Markus         Stenberg      Sverige                                                    13

                      Olle               Olsson          Sverige                                                    03

 

6                    Jenny            Nordlund      Sverige        74:12:64                            12

                      Elina             Högström     Sverige                                                    03

                      Tobias          Karlsson       Sverige                                                    00

                      Mattias         Jonsson       Sverige                                                    01

 

D 17-21

1. I 21 IF lag 1                                                                                     11,22           

2. I 19 IF lag 1                                                                                     14,05           

3. Finland (Kirsi Pokela, Monica Hanka, Meri Maijala)                 1:16,20

4. I 19 IF lag 2                                                                                     01:18,25

 

 

H 17-21

1. Bore Biathlon lag 1                                                                        01:09,07

2. Bore Biathlon lag 2                                                                       01:13,08

3. Tullus SG lag 1  (26)                                                                      01:13,29

4. Luleå Gjutare lag 1  (30)                                                               01:17,06

5 Finland lag 1  (Oula Nikkanen, Mikael Koivunen, Erik Sinkko)01:17,34                             2

 

 

Yhteislähtö

H15

 

 

 

 

 

 

 

1

Juha-Pekka Jokela

 

Finland

 

18:31,6

18:31,6

(0-1-1)

2

Tobias Karlsson

 

Sverige

 

19:04,3

19:04,3

(1-4-2)

3

Martin Ponsiluoma

 

Sverige

 

19:07,2

19:07,2

(1-3-3)

4

Markus Stenberg

 

Sverige

 

20:05,3

20:05,3

(2-3-5)

5

Lassi Sermiö

 

Finland

 

20:12,3

20:12,3

(2-2-4)

6

Ilari Haramäki

 

Finland

 

20:44,3

20:44,3

(2-3-3)

7

Erik Ögren

 

Luleå Gjutare

 

21:27,0

21:27,0

(4-2-4)

8

Daniel Hägesten

 

I 21 IF

 

22:40,4

22:40,4

(4-4-2)

9

Johannes Gustavsson

 

Finnskoga IF

 

23:54,4

23:54,4

(4-0-3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D15

 

 

 

 

 

 

 

1

Auli Kiskola

 

Finland

 

19:01,5

19:01,5

(1-1-1)

2

Erika Jänkä

 

Finland

 

19:05,8

19:05,8

(1-1-0)

3

Hanna Öberg

 

Sverige

 

19:40,4

19:40,4

(2-3-0)

4

Evelina Nyberg

 

Sverige

 

19:49,2

19:49,2

(1-3-1)

5

Anna Magnusson

 

Piteå SK

 

20:51,6

20:51,6

(2-0-2)

6

Felicia Lindqvist

 

Hede SK

 

21:27,3

21:27,3

(1-2-2)

7

Jenny Ingman

 

Finland

 

21:41,3

21:41,3

(2-5-2)

8

Jenny Nordlund

 

Sverige

 

21:59,1

21:59,1

(3-3-1)

9

Frida Hagström

 

Anundsjö SKF

 

22:17,5

22:17,5

(3-3-2)

10

Johanna Bergman

 

Svegs IK

 

22:21,9

22:21,9

(2-0-1)

11

Louise Dahl

 

Sundsvall Biathlon

 

22:49,7

22:49,7

(0-2-1)

12

Linn Larsson

 

Hede SK

 

23:34,2

23:34,2

(0-1-4)

13

Helene Nilsson

 

Bore Biathlon

 

23:42,3

23:42,3

(2-2-5)

14

Amanda Torgrimsson

 

I 21 IF

 

24:03,7

24:03,7

(1-1-3)

15

Amanda Dahlsten

 

Hede SK

 

27:38,6

27:38,6

(2-5-3)

16

Emilia Häggbom

 

Piteå SK

 

27:58,8

27:58,8

(5-3-4)

 

 

 

 

 

 

 

 

H16

 

 

 

 

 

 

 

1

Antti Repo

 

Finland

 

25:14,1

25:14,1

(1-2-3)

2

Heikki Laitinen

 

Finland

 

25:18,5

25:18,5

(2-1-3)

3

Olle Olsson

 

Sverige

 

25:39,1

25:39,1

(2-3-2)

4

Jussi Viitala

 

Finland

 

26:00,5

26:00,5

(1-1-4)

5

Mattias Jonsson

 

Sverige

 

26:11,9

26:11,9

(2-3-3)

6

Jonas Larsson

 

Luleå Gjutare

 

27:40,8

27:40,8

(2-1-4)

7

Johan Bergman

 

Sverige

 

28:02,9

28:02,9

(5-2-4)

8

Maxim Murashkin

 

Luleå Gjutare

 

28:38,1

28:38,1

(5-3-2)

 

 

 

 

 

 

 

 

D16

 

 

 

 

 

 

 

1

Lotten Sjöden

 

Sverige

 

24:58,3

24:58,3

(3-1-4)

2

Emma Westerlund

 

Sverige

 

25:48,7

25:48,7

(2-1-3)

3

Suvi Minkkinen

 

Finland

 

25:55,0

25:55,0

(1-2-0)

4

Tiia-Maria Talvitie

 

Finland

 

27:01,6

27:01,6

(3-1-0)

 

…8

Aino-Liisa Hettula

 

Finland

 

28:01,0

28:01,0

(1-2-3)

 

 

 

 

 

 

 

 

D17

 

 

 

 

 

 

 

1

Meri Maijala

 

Finland

 

31:44,0

31:44,0

(1-1-4-3)

2

Emma Nilsson

 

Sverige

 

31:48,6

31:48,6

(4-0-1-1)

3

Caroline Olsson

 

Sverige

 

33:31,7

33:31,7

(1-0-2-2)

….6

Kirsi Pokela

 

Finland

 

36:09,7

36:09,7

(3-4-1-3)

7

Monika Hanka

 

Finland

 

36:14,0

36:14,0

(2-2-1-4)

 

 

 

 

 

 

 

 

H17

 

 

 

 

 

 

 

1

Fredrik Ögren

 

Luleå Gjutare

 

34:08,3

34:08,3

(1-2-2-0)

2

Kristoffer Fallgren

 

Sverige

 

34:15,0

34:15,0

(2-1-3-0)

3

Mats Andersson

 

Sverige

 

34:24,6

34:24,6

(1-2-2-2)

4

Zeb Svedlund

 

Sverige

 

34:33,0

34:33,0

(2-0-2-3)

5

Oula Nikkanen

 

Finland

 

35:04,9

35:04,9

(2-1-2-0)

6

Mika Koivunen

 

Finland

 

35:12,1

35:12,1

(2-2-2-2)

…12

Erik Sinkko

 

Finland

 

38:38,0

38:38,0

(2-3-2-2)

 

normaalimatka

H15

 

 

 

 

 

1

Juha-Pekka Jokela

Finland

18:31,6

18:31,6

(0-1-1)

2

Tobias Karlsson

Sverige

19:04,3

19:04,3

(1-4-2)

3

Martin Ponsiluoma

Sverige

19:07,2

19:07,2

(1-3-3)

4

Markus Stenberg

Sverige

20:05,3

20:05,3

(2-3-5)

5

Lassi Sermiö

Finland

20:12,3

20:12,3

(2-2-4)

6

Ilari Haramäki

Finland

20:44,3

20:44,3

(2-3-3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D15

 

 

 

 

 

1

Auli Kiskola

Finland

19:01,5

19:01,5

(1-1-1)

2

Erika Jänkä

Finland

19:05,8

19:05,8

(1-1-0)

3

Hanna Öberg

Sverige

19:40,4

19:40,4

(2-3-0)

….7

Jenny Ingman

Finland

21:41,3

21:41,3

(2-5-2)

 

 

 

 

 

 

H16

 

 

 

 

 

1

Antti Repo

Finland

25:14,1

25:14,1

(1-2-3)

2

Heikki Laitinen

Finland

25:18,5

25:18,5

(2-1-3)

3

Olle Olsson

Sverige

25:39,1

25:39,1

(2-3-2)

4

Jussi Viitala

Finland

26:00,5

26:00,5

(1-1-4)

 

 

 

 

 

 

D16

 

 

 

 

 

1

Lotten Sjöden

Sverige

24:58,3

24:58,3

(3-1-4)

2

Emma Westerlund

Sverige

25:48,7

25:48,7

(2-1-3)

3

Suvi Minkkinen

Finland

25:55,0

25:55,0

(1-2-0)

4

Tiia-Maria Talvitie

Finland

27:01,6

27:01,6

(3-1-0)

…8

Aino-Liisa Hettula

Finland

28:01,0

28:01,0

(1-2-3)

 

 

 

 

 

 

D17

 

 

 

 

 

1

Meri Maijala

Finland

31:44,0

31:44,0

(1-1-4-3)

2

Emma Nilsson

Sverige

31:48,6

31:48,6

(4-0-1-1)

3

Caroline Olsson

Sverige

33:31,7

33:31,7

(1-0-2-2)

…6

Kirsi Pokela

Finland

36:09,7

36:09,7

(3-4-1-3)

7

Monika Hanka

Finland

36:14,0

36:14,0

(2-2-1-4)

 

 

 

 

 

 

H17

 

 

 

 

 

1

Fredrik Ögren

Luleå Gjutare

34:08,3

34:08,3

(1-2-2-0)

2

Kristoffer Fallgren

Sverige

34:15,0

34:15,0

(2-1-3-0)

3

Mats Andersson

Sverige

34:24,6

34:24,6

(1-2-2-2)

4

Zeb Svedlund

Sverige

34:33,0

34:33,0

(2-0-2-3)

5

Oula Nikkanen

Finland

35:04,9

35:04,9

(2-1-2-0)

6

Mika Koivunen

Finland

35:12,1

35:12,1

(2-2-2-2)

…12

Erik Sinkko

Finland

38:38,0

38:38,0

(2-3-2-2)