SAhL lisenssit

    admin   Uutiset  

Suomen Ampumahiihtoliiton lisenssit kilpailukaudelle 1.11.2013-31.10.2014.

Lisenssit ja ampparipassit hankitaan SAhL kotisivujen kautta www.biathlon.fi

Osta lisenssi täältä:

Lisenssiluokkia on kaksi.

A-lisenssi 18-79-vuotiaille 

B-lisenssi 12-17-vuotiaille.

Alle 11-vuotiaiden tulee hankkia ampparipassi.

Lisensseihin ja ampparipassiin sisältyy POHJOLA Sporttiturva.

Lisenssien ja ampparipassin tuoteseloste ja tarkempi kuvaus löytyvät kotisivuiltamme 22.10.2013 alkaen.

Tuoteseloste tiivistetysti

A-lisenssi Ennen 1.1.1997 syntyneet, mutta alle 80 vuotta 1.11.2013 50 euroa + sporttiturvan osuus 50 euroa.

B-lisenssi 12-17- vuotiaat (1997-2002) syntyneet) 37 euroa + sporttiturvan osuus 13 euroa.

Ampparipassi 1999 syntyneet tai nuoremmat 15 euroa. Sisältää ryhmäurheiluvakuutuksen. 

* Kaikkien AH-seuratoiminnassa mukana olevien, vaikka eivät kilpaile kansallisella tasolla tulee hankkia Ampparipassi. Ampparipassilla saa oikeuden osallistua seuran harjoitustoimintaan ja seuran tai alueen järjestämiin kilpailuihin. Ampparipassilla voi  alle 15-vuotias osallistua yhden viikonlopun aikana kansalliseen ampumahiihtokilpailuun, SM-kilpailuun tai vastaaviin kesäkilpailuihin kauden aikana.

* Ampparipassi oikeuttaa alle 11-vuotiaiden sarjassa kilpailevan osallistumaan kansalliseen kilpailutoimintaan oman ikäluokkansa sarjassa oman alueensa kilpailuissa.

Urheilija saa lisenssiä hankkiessaan Sportti ID-tunnuksen, mikä toimii hänen henkilökohtaisena kilpailulupanumeronaan. Tämä tunnus kannataa kirjata itselleen muistiin kilpailuihin ilmoittautumisia silmällä pitäen.

Kilpailuiden järjestäjien ja seurojen ilmoittajien on tarkistettava urheilijan kilpailulupanumero ja lisenssin voimassaolo SAhL toimistolta, mikäli niitä ei voida muuten varmuudella todeta. Tämä järjestely on voimassa toistaiseksi kunnes kotisivujen kilpailulupakysely saadaan teknisesti toimimaan halutulla tavalla.