URLUS/seurat

    admin   Uutiset  

urlus

Ampumahiihdon Urlus-nuorisoprojekti tarjoaa alueen seuroille mahdollisuuden toiminnan esittelyyn ja uusien harrastajien innostamiseen. Lajiesittelyt ovat myös mainio portti tuoda seuran toiminta paremmin esille omassa kunnassa.

Projektin kautta voimme tulla pitämään esim. seuran kotikuntaan ampumahiihtoesittelyn jollekin koululle. Seuroilta toivotaan aktiivisuutta esittelyn järjestämisessä ja oman toiminnan avoimuudessa esittelyn jälkeen. Ampumahiihdon lajitutustumiset ovat liiton tukitoimi seuroille ja niitä pyritään räätälöimään yhdessä seurojen kanssa mahdollisimman toimiviksi.

MM-kisavuonna kisojen näkyvyyden hyödyntäminen on mahdollista maksimoida toiminnallisen kokeilun avulla.

Kiinnostuneet seurat voivat olla yhteydessä projektin vetäjään Tapio Pukkiin, tapio.pukki(at)biathlon.fi, p. 046 8782204

 

 

 

 

 

 

 

Urlus-alueen seuroihin kuuluvat seuraavat Suomen Ampumahiihtoliiton jäsenseurat:

Ahveniston Ampumahiihtäjät ry, Hollolan Urheilijat -46,Idrottsklubben Örnen, Ingå IF, Kirkkonummen Hiihtoseura ry, Kärkölän Kisa-Veikot, Lahden Hiihtoseura ry, Lovisa Tor, Orimattilan Jymy ry, Riihimäen Kisko ry, Sibbo Skyttegille, Tuusulan Voima-Veikot ry, Vantaan Hiihtoseura ry, Österby Sportklubb r.f.