SUOMEN AMPUMAHIIHTOLIITON VALMENNUSRYHMÄT JA VASTUUVALMENTAJAT KAUDELLE 2016 – 2017

    Jouni Kinnunen 

Suomen Ampumahiihtoliiton hallitus on kokouksessaan 17.5.2016 nimennyt liiton valmennusryhmät ja niille vastuuvalmentajat kaudelle 2016 – 2017.

Valmennusryhmät ja niiden vastuuvalmentajat ovat:

 

MAAJOUKKUE

Vastuuvalmentaja: Päävalmentaja Antti Leppävuori

Naiset:

Kiskola Auli                         Ahveniston Ampumahiihtäjät

Laukkanen Mari                 Enon Kisa-Pojat

Markkanen Sanna              Leppävirran Viri

Mäkäräinen Kaisa              Kontiolahden Urheilijat

Toivanen Laura                   Kontiolahden Urheilijat

Miehet:

Grönman Tuomas               Kontiolahden Urheilijat

Hiidensalo Olli                     Lahden Hiihtoseura

Huhtala Teemu – URHK     Kontiolahden Urheilijat

Toivanen Ahti                      Kontiolahden Urheilijat

Orpana Sami                        Lahden Hiihtoseura

 

 

TALENT-RYHMÄ

Vastuuvalmentaja: Niko Aapajärvi

Naiset:

Lahdelma Saana                 Mikkelin Hiihtäjät

Laitinen Alisa                      Mikkelin Hiihtäjät

Luokkala Maiju                   Lemin Eskot

Minkkinen Suvi                   Joutsan Pommi

Pykäläinen Johanna           Kontiolahden Urheilijat

Rolig Jessika                        Ahveniston Ampumahiihtäjät

Talvitie Tiia-Maria             Jalasjärven Jalas

Miehet:

Erkkilä Aapo                        Saloisten Reipas

Harjula Tuomas                  Tuusulan Voima-Veikot

Invenius Tuukka                  Soisalon Ampumahiihtäjät

Jaakkola Olli – URHK         Oulun Hiihtoseura

Loukkaanhuhta Mikko        Kauhajoen Karhu

Ranta Jaakko                         Tuusulan Voima-Veikot

Seppälä Tero                           Haapajärven Kiilat

Sormunen Vili – URHK       Sumiaisten Kunto

 

 

NUORTEN RYHMÄ

Vastuuvalmentaja: Maija Holopainen

Naiset:

Keränen Jenni                     Ahveniston Ampumahiihtäjät

Keränen Maija                    Ahveniston Ampumahiihtäjät

Keskinen Nella                    Vähänkyrön Viesti

Kukonlehto Hilda                Ahveniston Ampumahiihtäjät

Kuuttinen Heidi                   Närpes Kraft Biathlon

Nikkinen Heidi                    Kouvolan Hiihtoseura

Oikkonen Sanni                   Ounasvaaran Hiihtoseura

Miehet:

Hökkä Juho                          Oulun Hiihtoseura

Invenius Otto                        Soisalon Ampumahiihtäjät

Karvinen Otto-Eemil           Kontiolahden Urheilijat

Kolehmainen Santeri          Soisalon Ampumahiihtäjät

Kuuttinen Patrik                  Närpes Kraft Biathlon

Loikkanen Akseli                 Puijon Hiihtoseura

Panttila Santtu                    Kauhajoen Karhu

Stevander Pyry                   Seinäjoen Hiihtoseura

 

Ryhmät kokoontuvat ensimmäiselle yhteiselle leirille Vuokattiin Juhannuksen jälkeen.

 

Lisätietoja:

Päävalmentaja Antti Leppävuori, 31.5. asti p. 040 805 4551, 1.6. alkaen 046 878 2209

Puheenjohtaja Olli Nepponen + 358 447 944 18