Nuorten maaottelujoukkue Larsmossa ja Himangalla 10.-12.3.

    Tapio Pukki 

Suomen nuorten alle 15- ja alle 17-vuotiaiden maaottelujoukkueen viimeinen valintakisa kisattiin viikonloppuna.

Valittu joukkue tulee kilpailemaan Larsmossa ja Himangalla kolmena kilpailupäivänä. Perjantaina 10.3. ohjelmassa on sekaviesti maajoukkuein ja henkilökohtaiset matkat (normaali- ja pikakilpailu) kilpaillaan kansallisten ja Lapua Junior Cupin yhteydessä.

Nuorten Suomi-Ruotsi maaotteluvalinnat:

N15
Anniina Rantala                          Orimattilan Jymy                        (61p.)
Anni Hyvärinen                           Orimattilan Jymy                        (52p.)
Noora Pura                                   Joutsan Pommi                            (37p.)

Varalla Fanny Kukonlehto AAH (35p.) ja Saimi Lupala ÖSK (31p.)

M15
Arttu Heikkinen                          Puijon Hiihtoseura                      (59p.)
Henri Heikkinen                          Puijon Hiihtoseura                     (47p.)
Joakim Aikioniemi                      Ounasvaaran Hiihtoseura         (45p.)

Varalla Seeti Salonen AAH (40p.) ja Ville Valtteri Karvinen KontU (35p.)

N17
Jatta Tuominen                           Hollolan Urheilijat -46               (61p.)
Nella Keskinen                            Vähäkyrön Viesti                          (40p.)
Aila-Alisa Aikioniemi                 Ounasvaaran Hiihtoseura          (35p.)

Varalla Milja Halttunen KangKa (27p.) ja Johanna Isojärvi OH (25p.)

M17
Jiri Tuominen                               Hollolan Urheilijat -46               (44p.)
Onni-Kalle Lahdelma                 Hollolan Urheilijat-46                 (32p.)
Saku Kalliomäki                          Kauhajoen Karhu                          (31p.)

 

Varalla Sameli Joronen (29p.)

Joukkueen johto, Sven Nygård ja Mika Rinta-Keturi

Liiton yhteyshenkilö, Tapio Pukki (tapio.pukki(at)biathlon.fi, p. 0468782204

(Joukkuetta päivitetty 15.2. M17-sarjan osalta)

Aiemmin ilmoitetun mukaan valinnat joukkueeseen tehtiin Tuusulan nuorten SM-kisojen lauantain kisan jälkeen Lapua Junior Cupin tilanteen perusteella.

Valintakilpailuina olivat:

7.1.2017 Kansalliset Iisveden Kiri
8.1.2017 Kansalliset Mikkelin Hiihtäjät
14.1.2017 Kansalliset Jalasjärven Jalas
15.1.2017 Kansalliset Kauhajoen Karhu
4.2.2017 SM- kilpailut Tuusulan Voima-Veikot

HUOM. EYOF-karsintojen samanaikaisuuden takia myös näissä sarjoissa kilpailevien alle 17-vuotiaiden tuloksia on otettu huomioon valinnoissa laskemalle heille pisteet 19-sarjan tuloksen mukaan.