Ampumahiihtoliiton valmennusryhmät kaudelle 2020/21

     Tapio Pukki 

Suomen Ampumahiihtoliiton hallitus on vahvistanut ryhmävalinnat valmennusryhmiin kaudelle 2020/2021.

Alkavan harjoittelukauden osalta urheilijat ovat jaettu kolmeen valmennusryhmään:
A-maajoukkueeseen, Haastajat-ryhmään ja nuorten Vuokatti-ryhmään. Lisäksi Ampumahiihtoliiton urheilijat ovat mukana varusmiespalveluksensa kautta Urheilukoulun Lumilajit-valmennusryhmässä.
Valmennusryhmien leiriohjelma alkaa koronarajoitteista riippuen mahdollisimman pian.

Valmennuksen osalta A-maajoukkueen valmennustiimiin tulee mukaan uutena Aku Moilanen Joensuusta. Muiden ryhmien vastuuvalmennus tarkentuu kesän aikana.

(Ryhmäkokoonpanot aakkosjärjestyksessä sukunimen mukaan.)

A-maajoukkue
Naiset
Mari Eder, Enon Kisa-Pojat
Erika Jänkä, Ahveniston Ampumahiihtäjät
Venla Lehtonen, Imatran Urheilijat
Suvi Minkkinen, Joutsan Pommi
Heidi Nikkinen, Kouvolan Hiihtoseura

Miehet
Olli Hiidensalo, Lahden Hiihtoseura
Tuukka Invenius, Soisalon Ampumahiihtäjät
Jaakko Ranta, Tuusulan Voima-Veikot

Valmennus: päävalmentaja Jonne Kähkönen, Aku Moilanen

Joukkuetta voidaan täydentää Tero Seppälän osalta, kun hänen harjoitussuunnitelmansa tarkentuu.

Haastajat-ryhmä
Naiset
Sofia Joronen, Seinäjoen Hiihtoseura                                                         
Kaisa Keränen, Ahveniston Ampumahiihtäjät
Heidi Kuuttinen, Närpes Kraft Skidförening
Sanna Markkanen, Leppävirran Viri

Miehet           
Tuomas Harjula, Tuusulan Voima-Veikot
Juho Hökkä, Oulun Hiihtoseura
Otto-Eemil Karvinen, Kontiolahden Urheilijat
Joni Mustonen, Kontiolahden Urheilijat

Valmennus: Vuokatin OVK-ympäristön valmennustiimi (nimetään myöhemmin)

Puolustusvoimien Urheilukoulun Lumilajit-ryhmä

Otto Invenius, Soisalon Ampumahiihtäjät
Sameli Joronen, Seinäjoen Hiihtoseura
Jenni Keränen, Ahveniston Ampumahiihtäjät
Patrik Kuuttinen, Närpes Kraft Skidförening
Matias Maijala, Lapin Biathlon Tokka
Santtu Panttila, Kauhajoen Karhu

Valmentajat: Vuokatin OVK-ympäristön valmennustiimi (nimetään myöhemmin)

Nuorten Vuokatti-ryhmä

Naiset

Olivia Halme, Hollolan Urheilijat -46
Anni Hyvärinen, Orimattilan Jymy
Emilia Irvankoski, Ounasvaaran Hiihtoseura
Tuuli Järviluoma, Nivalan Urheilijat
Anniina Rantala, Orimattilan Jymy
Rebecca Sandnäs, Larsmo IF

Miehet

Henri Heikkinen, Puijon Hiihtoseura
Arttu Heikkinen, Puijon Hiihtoseura
Ville-Valtteri Karvinen, Kontiolahden Urheilijat
Kalle Loukkaanhuhta, Oulun Hiihtoseura
Eemi Naumanen, Puijon Hiihtoseura
Turkka Nieminen, Seinäjoen Hiihtoseura

Valmennus: Vuokatin OVK-ympäristön valmennustiimi (nimetään myöhemmin)

Lisätiedot:
päävalmentaja Jonne Kähkönen, p. 0468782209
lajipäällikkö Jouni Kinnunen, p. 0468782208
toiminnanjohtaja Tapio Pukki, p. 0468782200
puheenjohtaja Kalle Lähdesmäki, p. 0500363126