Ampumahiihdon lajiesittelykierros

     Lauri Elo   Uutiset  

Liitto järjestää syksyn ja kevään aikana lajiesittelykierrokset, missä kenttäpäällikkö tulee paikkakunnalle pitämään ampumahiihdon lajiesittelyn koululla tai kunnan liikuntatapahtumassa.

Lajiesittelyt ovat seuroille helppo tapa lisätä tietoutta ampumahiihdosta ja ampumahiihdon harrastusmahdollisuuksista. Lajiesittelyjen yhteydessä koulutetaan myös seuran edustajia järjestämään vastaavia tilaisuuksia jatkossakin. Tilaisuudessa on hyvä olla mukana vähintään kaksi seuran edustajaa.

Lajista kiinnostuneille on tärkeää, että heille tarjotaan mahdollisuus kokeilla ampumahiihtoa myös lajin oikeassa ympäristössä. Tästä syystä seuran tulee järjestää Napsu-Ampumahiihtoleiri kahden viikon sisällä lajiesittelystä. Napsu-Ampumahiihtoleirin järjestämiseen ja sen markkinointiin saa tukea Liiton kenttäpäälliköltä.

Seurat voivat hakea lajiesittelyä omalle paikkakunnalleen lähettämällä avoin hakemus osoitteeseen lauri.elo@biathlon.fi 19.9.2021 mennessä.