Kevään ja kesän ampumahiihdon lajiesittelykiertue

    Lauri Elo   Uutiset  

Liitto järjestää kevään ja kesän aikana lajiesittelykierroksia, missä kenttäpäällikkö tulee paikkakunnalle pitämään ampumahiihdon lajiesittelyn koululla, kunnan liikuntatapahtumassa tai esimerkiksi leirillä. 

Lajiesittelyt ovat seuroille helppo tapa lisätä tietoutta ampumahiihdosta ja ampumahiihdon harrastusmahdollisuuksista. Lajiesittelyjen yhteydessä koulutetaan myös seuran edustajia järjestämään vastaavia tilaisuuksia jatkossakin. Tilaisuudessa on hyvä olla mukana vähintään kaksi seuran edustajaa. 

Lajista kiinnostuneille on tärkeää, että heille tarjotaan mahdollisuus kokeilla ampumahiihtoa myös lajin oikeassa ympäristössä. Tästä syystä seuran tulee järjestää lajiin tutustumismahdollisuus kahden viikon sisällä lajiesittelystä. Tutustumispäivien järjestämiseen ja sen markkinointiin saa tukea Liiton kenttäpäälliköltä. 

Seurat voivat hakea lajiesittelyä omalle paikkakunnalleen lähettämällä avoin hakemus osoitteeseen lauri.elo@biathlon.fi 10.4.2022 mennessä.