Suvi Minkkinen sijoittui pikakilpailun kuudenneksi

     Matilda Suhonen   Uutiset  

kuva: NordicFocus

Naisten pikakilpailun mitalit jaettiin Anterselvassa lauantaina. Norjan Maren Kirkeeide otti kultaa puhtaalla ammunnalla. Ranskan Oceane Michelon saavutti hopeaa jääden voittajasta kolme sekuntia. Ranskan Lou Jeanmonnot otti pronssia. Hän ampui yhden sakon pystypaikalta jääden voittajasta maalissa 23 sekuntia. Suvi Minkkinen sivusi suomalaisnaisten kaikkien aikojen parasta henkilökohtaista olympiasijoitusta sijoittuen pikakilpailun kuudenneksi. 

Minkkinen ampui pikakilpailun molemmat paikat puhtaasti. Hän starttaa huomiseen takaa-ajoon 49 sekuntia voittajan perään. – Olen tyytyväinen tähän päivään. Olympiakutonen kuulostaa kivalta. Se oli aikalailla sellainen suoritus, johon itse voin olla tyytyväinen. Pienen miinusmerkin annan lopun kangistumisesta, kun matkanteko kävi lopussa aavistuksen liian kankeaksi. Sen verran jäi mitaliin, etten usko, että se olisi tullut vauhdinjaon viilauksellakaan. Kun haluaa huippusijoituksia, täytyy lähteä tekemään suoritusta rohkeasti. Joskus se kantaa loppuun asti, mutta tänään se ei ihan vielä tullut. Hienoa, että voin realistisesti taistella mitaleista. Viimeiseen kierrokseen asti taistelin tänään ja sain hyvät asetelmat huomiseen takaa-ajoon, Minkkinen kommentoi. – Tiukka ja mielenkiintoinen kilpailu tulossa huomenna. Täytyy keskittyä omaan tekemiseen ja rakentaa kilpailua siten, että pysyy neljä kierrosta kilpailussa mukana. Sitten katsotaan, mistä asetelmista lähdetään viimeiselle kierrokselle taistelemaan, hän suunnitteli. 

Venla Lehtonen jäi tiukasti ulos takaa-ajosta sijoittuen pikakilpailun 63:nneksi. Lehtonen ampui yhden sakon molemmilta paikoilta jääden voittajasta maalissa kaksi minuuttia ja 55 sekuntia. – Se oli jo parempaa. Normaalimatka oli tosi vaikea ja olen hieman kuulostellut välipäivät, miten palaudun. Ammunnat olivat tänään kohtalaiset, vaikka olisin kovasti kaivannut nollia pystypaikalta. Suorituksessa oli jo positiivisia merkkejä, vaikka viimeisellä hiihtokierroksella vähän hyydyinkin. Suunta näyttää kuitenkin nyt ylöspäin, mikä lupaa hyvää viestiä ajatellen, Lehtonen kommentoi. 

Sonja Leinamo sijoittui pikakilpailun 70:nneksi. Leinamo ampui makuupaikalta kolme sakkoa ja pystypaikalta kaksi ohilaukausta. Hän piti kilpailun 16:nneksi nopeinta vauhtia ladulla jääden voittajasta maalissa viidellä sakolla kolme minuuttia ja 11 sekuntia. – Olo on tosi pettynyt. En vielä tiedä, mihin ohilaukaukset oikein menivät. Hiihto tuntui hyvälle tänään, mutta etenkin makuuammunta harmittaa tosi paljon. En oikein tiedä, mitä olisin voinut tehdä toisin, Leinamo harmitteli. 

Inka Hämäläinen oli pikakilpailun 77:s. Hämäläinen ampui kolme sakkoa makuupaikalta ja yhden sakon pystypaikalta. Maalissa ero voittajaan oli kolme minuuttia ja 40 sekuntia. – Lähdin rohkeasti hiihtämään ja yritin hyökätä makuuammuntaan. Se ei tällä kertaa toiminut, eikä sen suhteen ollut hyvä päivä. Harmittaa, etten päässyt takaa-ajoon mutta tulos oli selkeä, Hämäläinen totesi.

Miesten ja naisten takaa-ajot kilpaillaan Anterselvassa sunnuntaina.

Tulokset

Lisätiedot:

Matilda Suhonen

Maajoukkueen tiedottaja

matilda.suhonen@biathlon.fi