Venla Lehtonen finaaliin LOOP One Festivaalilla
Matilda Suhonen Uutiset

Ampumahiihdon kilpailukauteen otetaan tuntumaa Münchenissä, jossa kilpaillaan LOOP One Festival -tapahtumassa. Lauantaina ohjelmassa olivat supersprintin karsinnat ja finaalit. Venla Lehtonen eteni naisten supersprintin finaaliin, ja miesten kilpailussa suomalaisten parhaasta sijoituksesta karsinnassa vastasi Otto Invenius.
Venla Lehtonen sijoittui karsinnassa neljänneksi. Lehtonen ampui molemmat paikat puhtaasti ja varmisti paikkansa finaalissa, jossa hän sijoittui lopulta 10:nneksi. Lehtonen selvitti neljän ammunnan sähäkän finaalin vain yhdellä sakolla jääden finaalin voittaneesta Ranskan Oceane Michelonista 59 sekuntia. Ruotsin Elvira Öberg sijoittui naisten finaalin toiseksi ja Anna Magnusson kolmanneksi. – Pitkä päivä ja kaksi sähäkkää kilpailua. Ammunnoilla on aika vahva painotus, koska rata on nopea. Koko ajan mennään täysillä ja pitää ampua nopeasti ja tarkasti. Pystyin pitämään fokuksen kuitenkin kasassa ja oli hyvä päivä, Lehtonen kommentoi kilpailua. – Ammunnallisesti todella hyvää tekemistä penkalla finaalissa. Menin ammuntoihin rohkeasti ja keskityin omaan suoritukseen. Yksi kauneusvirhe vain tuli viimeisellä paikalla. Hiihto oli jäykkää, kun en saanut suksiin pitoa ja alusta oli liukas. Radalla en saanut tänään annettua kaikkeani, mikä jättää sopivasti hampaan koloon huomiseen, hän kertoi fiiliksiä finaalin jälkeen. Suvi Minkkinen karsiutui finaalista sijoittuen karsinnan 20:nneksi yhdellä sakolla. Inka Hämäläinen oli kolmella sakolla karsinnan 29:s.
Miesten finaalin voitti loppukirissä Ruotsin Martin Ponsiluoma. Norjan Johan Olav-Botn oli tiukasti toinen ja Ranskan Eric Perrot kolmas. Miesten kilpailussa suomalaisten parhaasta sijoituksesta vastasi Otto Invenius, joka sijoittui kahdella sakolla karsinnan 26:nneksi. – Oli jännittävää kisata pitkästä aikaa mutta mielestäni onnistuin siinä kohtuu hyvin. Taso on kova ja tiukka, eikä oma suoritus vielä riittänyt jatkoon. Siinä on vielä parannettavaa mutta kaikki tuntuu kropassa hyvältä, mistä olen iloinen, Invenius kommentoi. Tuomas Harjula oli kolmella sakolla miesten karsinnan 36:s ja Olli Hiidensalo kahdella sakolla 37:s.
Harjoituskauden viimeinen korkeanpaikan leirijakso takana

A-maajoukkue valmistautui kilpailukauteen kolmen viikon leirillä Italian Anterselvassa, jossa harjoiteltiin viime talven olympiamaastoissa. Ennen lumille siirtymistä leirillä keskityttiin kovaan harjoitteluun ja kilpailutuntuman hakemiseen.
”Tavoitteena oli jatkaa ylämäkiharjoittelua ja tasokkaita tehoharjoituksia. Kovaa työtä edelleen mutta kilpailukauden lähestyessä myöskin kilpailemaan totuttelua ja yksityiskohtien hienosäätöä. Teimme hyviä tehoharjoituksia ja testikisoja, joista otimme opiksi. Leiri oli hyvä ja viikonloppu on hyvä tsekkaus, missä mennään kohti kilpailukautta” päävalmentaja Erik Torneus-Kulstad kertoi leirin päätteeksi.
LOOP One Festival järjestetään Münchenin Olympiapuistossa 17.–18. lokakuuta tänä vuonna toista kertaa. Tapahtuma tuo kansainvälisen tason ampumahiihdon kaupunkiympäristöön ja yhdistää kilpailut festivaaliohjelmaan. Lauantaina ohjelmassa on supersprintit ja sunnuntaina sprinttimuotoiset yhteislähdöt. Kilpailut käydään rullasuksilla.
Suomen joukkueessa kilpailevat naisista Suvi Minkkinen, Venla Lehtonen ja Inka Hämäläinen sekä miehistä Olli Hiidensalo, Tuomas Harjula ja Otto Invenius.
Lisätiedot:
Matilda Suhonen
Viestintäpäällikkö, Suomen Ampumahiihtoliitto
+358 40 488 9128
matilda.suhonen@biathlon.fi