Ampumahiihtoliiton valmennusryhmät kaudelle 2018-2019 nimetty

Ampumahiihtoliiton hallitus on vahvistanut valmennusryhmät kaudelle 2018-2019. Valmennusryhmiä on nimetty aiempien vuosien tapaan kolme, mutta A-maajoukkueen ja Talent-ryhmän sijaan on nimetty Naisten- ja Miesten maajoukkueet. Tämän jaon myötä nuorten alle 21-vuotiaiden sarjaan kuuluvat maajoukkueurheilijat ovat osa naisten ja miesten edustusryhmiä.

 

Naisten maajoukkue:

Jenny Fellman                            IF Åland **Päivitetty 4.5. klo 17.12.**

Jenni Keränen (N21)                 Ahveniston Ampumahiihtäjät

Maija Keränen (N21)                Ahveniston Ampumahiihtäjät

Heidi Kuuttinen (N21)              Närpes Kraft Biathlon

Saana Lahdelma (N21)             Mikkelin Hiihtäjät

Venla Lehtonen                          Imatran Urheilijat

Sanna Markkanen                     Leppävirran Viri

Suvi Minkkinen                           Joutsan Pommi

Johanna Pykäläinen                  Kontiolahden Urheilijat

Jessika Rolig                                  Ahveniston Ampumahiihtäjät

Tiia-Maria Talvitie                      Jalasjärven Jalas

Laura Toivanen                           Enon Kisa-Pojat

 

Miesten maajoukkue:

Tuomas Grönman                      Kontiolahden Urheilijat

Tuomas Harjula (M21)             Tuusulan Voima-Veikot

Olli Hiidensalo                             Lahden Hiihtoseura

Teemu Huhtala                           Kontiolahden Urheilijat

Juho Hökkä (M21)                      Oulun Hiihtoseura

Tuukka Invenius                         Soisalon Ampumahiihtäjät

Otto-Eemil Karvinen (M21)    Kontiolahden Urheilijat

Santeri Kolehmainen (M21)   Soisalon Ampumahiihtäjät

Joni Mustonen                            Kontiolahden Urheilijat

Jaakko Ranta                                Tuusulan Voima-Veikot

Tero Seppälä                                Haapajärven Kiilat

 

Valmentajina toimivat Päävalmentaja Jonne Kähkönen, sekä lajivalmentajat Niko Aapajärvi, Juha Papinsaari sekä Miika Köykkä.

 

Nuorten ryhmä:

Sonja Hakala                                 Ahveniston Ampumahiihtäjät

Emilia Irvankoski                        Ounasvaaran Hiihtoseura

Johanna Isojärvi                          Ounasvaaran Hiihtoseura

Kaisa Keränen                             Ahveniston Ampumahiihtäjät

Hilda Kukonlehto                       Ahveniston Ampumahiihtäjät

Sanni Oikkonen                          Ounasvaaran Hiihtoseura

Otto Invenius                              Soisalon Ampumahiihtäjät

Roope Jokela                               Oulun Hiihtoseura

Sameli Joronen                           Seinäjoen Hiihtoseura

Saku Kalliomäki                           Kauhajoen Karhu

Ville-Valtteri Karvinen              Kontiolahden Urheilijat

Patrik Kuuttinen                         Närpes Kraft Biathlon

Santtu Panttila                             Kauhajoen Karhu

 

Valmentajina toimivat Maija Holopainen, Ari Jääskö sekä osalla leireistä Juha Papinsaari.

 

Lisätiedot:

Lajipäällikkö Jouni Kinnunen, 046 878 2208

Päävalmentaja Jonne Kähkönen, +1 207 798 1902

Valmennusvaliokunnan puheenjohtaja Petri Rolig, +358 50 577 4245

Puheenjohtaja Kalle Lähdesmäki, 0500 363 126