Kategoria: Yleinen

Suomen Ampumahiihtoliiton kevätliittokokous ja seurapäivät Leppävirralla 27.4.2019

    Tapio Pukki 

Tervetuloa Suomen Ampumahiihtoliiton seurapäivään ja kevätliittokokoukseen 27.4.2019.

Suomen Ampumahiihtoliiton seurapäivät ja  kevätliittokokous pidetään Leppävirralla Hotelli Vesileppiksessä.

Osoite: SPORT & SPA HOTEL VESILEPPIS, Vokkolantie, 79100 Leppävirta

 

Aikataulu ja ohjelma

Seurapäivä alkaa klo 10.00

Tarkempi ohjelma päivitetään seuroille mahdollisimman pian.
Seuraneuvottelupäivien yhteydessä käydään läpi valiokuntien puheenjohtajien puheenvuorot.

Kevätkokous

Ampumahiihtoliiton kevätkokous alkaa klo 16.00, valtakirjojen tarkistus klo 15.30 alkaen.

Liiton kevätkokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat sekä syyskokouksessa määritelty liiton toimintasääntöjen päivitys.

Ilmoittautumiset pyydetään 19.4. mennessä liiton toiminnanjohtajalle tapio.pukki(at)biathlon.fi

Tervetuloa!
Kalle Lähdesmäki                                                    Tapio Pukki
Puheenjohtaja                                                         Toiminnanjohtaja

 

 

 

 

SM-ampumahiihtojen yhteislähdön toteutus 31.3.2019

    Tapio Pukki 

Ahveniston Ampumahiihtäjien järjestämissä SM-kilpailuissa 29.-31.3.2019 kilpaillaan sunnuntaina 31.3. yleisten sarjojen yhteislähtökilpailut.

Järjestäjien esityksestä SAhL:n kilpailuvaliokunta on myöntänyt järjestäjälle luvan toteuttaa yhteislähtö IBU:n uudella ns. mass start 60-säännöllä, jos kilpailuihin on ilmoittautunut yli 24 osallistujaa per sarja. Tämä luku perustuu siihen, että Ahveniston ampumarata on 24-paikkainen.

Järjestäjä informoi asiasta tarkemmin heti ilmoittautumisajan päättymisen jälkeen.

Kilpailuvaliokunta

Lisätiedot:
Tapio Pukki tapio.pukki(at)biathlon.fi, p. 046 8782200

 

Rulla-ampumahiihtojen SM-kilpailuhaku vuodelle 2020 avattu uudestaan

    Tapio Pukki 

Kilpailuvaliokunta tiedottaa

Vuoden 2020 Rulla-ampumahiihdon SM-kisojen haku avataan uudestaan, koska hakuja määräaikaan mennessä ei ollut tullut.

Kilpailujen suositusaika tulisi olla elokuun alussa ennen rulla-ampumahiihdon MM-kisoja, joiden päiviksi on vahvistunut 20.-23.8.2020.

SM-kisojen hakuaika on 31.3.2019 asti ja haku tulee tehdä liiton järjestelmään.

 

Lisätiedot:

toiminnanjohtaja Tapio Pukki

tapio.pukki(at)biathlon.fi
p. 0468782200

 

Nuorten Suomi-Ruotsi-maaottelun joukkue 15.-17.3.2019 valittu

    Tapio Pukki 

Nuorten Suomi-Ruotsi maaottelun kilpaillaan 15.-17.3. Larsmossa ja Himangalla.

Joukkue valittiin Mikkelin nuorten SM-kisojen jälkeen Lapua Junior Cupin tulosten perusteella.

Nuorten maaottelun Suomen joukkue:

N15

Rebecca Sandnäs                        LIF

Saga Hurskainen                         KontU

Emilia Pätäri                                 KyKP

M15

Eemi Naumanen                        PHS

Niko Säily                                       AV

Eemil Heinonen                          OHS

N17

Anniina Rantala                           OrJy

Nea Vähäsarja                              TV-V

Anniina Jokinen                          HU-46

M17

Kalle Loukkaanhuhta                OHS

Matias Nevala                              SHS

Seeti Salonen                               AAH

 

Huoltajat:

Juha Rantala

Timo Salonen

Jukka Pätäri

Joukkueen johto:

Sven Nygård

Mika Rinta-Keturi, p. 0407748648

Joukkue ampumahiihdon MM-kilpailuihin Ruotsin Östersundiin 7.-17.3.2019 *Päivitetty 3.3.*

    Jouni Kinnunen 

Suomen Ampumahiihtoliiton hallitus on vahvistanut esityksen joukkueeksi MM-kilpailuihin Ruotsin Östersundiin.

 

Valmennus:

Jonne Kähkönen, päävalmentaja

Juha Papinsaari

 

Lihashuolto:

Vesa Kontturi

 

Suksihuolto:

Danielo Müller, huoltopäällikkö

Juuso Joukas

Morten Priks

Jari Sahakangas

Jarkko Siltakorpi

 

Naiset:

Venla Lehtonen

Suvi Minkkinen

Kaisa Mäkäräinen

Laura Toivanen

 

Sanna Markkanen – varalla

 

Miehet:

Tuomas Grönman

Olli Hiidensalo

Jaakko Ranta

Tero Seppälä

 

Tuukka Invenius – varalla

 

 

Lisätietoja:

Päävalmentaja Jonne Kähkönen, 046 878 2209

Puheenjohtaja Kalle Lähdesmäki, 050 036 3126

Toiminnanjohtaja Tapio Pukki, 046 878 2200

Lajipäällikkö Jouni Kinnunen, 046 878 2208

 

Urheilijavalinnat nuorten Suomi-Ruotsi maaotteluun

    Lauri Elo 

Nuorten alle 15-sarjan ja alle 17-sarjan maaottelu pidetään tänä vuonna Suomessa 15-16.3.2019 Larsmossa ja 17.3.2019 Himangalla.

Kilpailuihin valitaan joukkueet Lapua Junior Cupin kokonaispistetilanteen perusteella Mikkelin nuorten SM-kilpailujen sunnuntain 3.3.2019 jälkeen. Joukkueeseen valitaan kolme urheilijaa jokaiseen sarjaan, yhteensä 12 urheilijaa.

Valittavat urheilijat julkaistaan Mikkelissä 3.3.2019 virallisten tulosten jälkeen. Yhteyshenkilönä Mikkelissä toimii Mika Rinta-Keturi, joka on paikalla myös maaottelussa.

Tämänhetkinen pistetilanne löytyy TÄSTÄ

Joukkueet aikuisten EM-kisoihin, Otepään IBU-cupiin sekä IBU-Junior Cupiin ja nuorten EM-kisoihin nimetty *Päivitetty 27.2. ja 3.3.*

    Jouni Kinnunen 

Ampumahiihtoliiton hallitus on vahvistanut valinnat aikuisten ja nuorten EM-kilpailuihin, sekä IBU-cup 7 Otepää ja IBU Junior Cup 3 Torsby:n osakilpailuihin.

 

Avoimet EM-kilpailut Raubichi, Valko-Venäjä, 18.-24.2.2019

Naiset: Jenny Fellman, Erika Jänkä, Venla Lehtonen ja Sanna Markkanen. Mari Eder jä pois sairastumisesta johtuen.

Miehet: Olli Hiidensalo, Tuukka Invenius, Otto-Eemil Karvinen, Jaakko Ranta ja Tero Seppälä. Tuomas Grönman jää pois sairastumisesta johtuen.

Valmennus: Niko Aapajärvi ja Miika Köykkä

Suksihuolto: Jari Sahakangas ja Anders Wilkman

 

IC7 Otepää, Viro, 25.2.-2.3.2019

Naiset: Mari Eder, Erika Jänkä, Sanna Markkanen, ja Laura Toivanen

Miehet: Tuomas Grönman, Otto-Eemil Karvinen, Heikki Laitinen ja Joni Mustonen

Valmennus: Miika Köykkä

Suksihuolto: Jari Sahakangas ja Morten Priks

 

Junior IBU-cup 3 Torsby, Ruotsi 27.2.-3.3.2019 (Kilpailu siirretty lumen puutteen johdosta Sjusjöeniin)

Naiset: Jenny Fellman, Jenni Keränen ja Heidi Kuuttinen

Miehet: Tuomas Harjula, Juho Hökkä ja Pyry Stevander

Valmennus: Maija Holopainen

Suksihuolto: Petri Hara

 

Nuorten EM Sjusjöen, Norja 4.-10.3.2019

Naiset: Jenni Keränen, Maija Keränen, Heidi Kuuttinen ja Heidi Nikkinen

Miehet: Tuomas Harjula, Otto Invenius, Tuukka Invenius ja Jaakko Ranta

Valmennus: Maija Holopainen

Suksihuolto: Petri Hara

 

Lisätietoja:

Päävalmentaja Jonne Kähkönen, +358468782209

Lajipäällikkö Jouni Kinnunen, +358468782208

Suomen Ampumahiihtoliiton valiokunnat nimetty

    Tapio Pukki 

Suomen Ampumahiihtoliitto ry:n hallitus on vahvistanut valiokuntien uudet kokoonpanot kokouksessaan 6.2.2019.

Seuroilta saatuihin esityksiin perustuen, valiokuntiin valittiin seuraavat henkilöt:

Työvaliokunta

Kalle Lähdesmäki pj, SAhl hallitus
Heli Aikioniemi, SAhL hallitus
Timo Heinonen, SAhL hallitus
Petri Rolig, SAhL hallitus

Sihteeri Tapio Pukki

Kilpailuvaliokunta

Jouni Rinta-Keturi pj, SAhl hallitus
Anne Talvensaari-Mattila vpj, SAhl hallitus
Timo Salonen, Ahveniston Ampumahiihtäjät
Jyrki Ojala, Ounasvaaran Hiihtoseura
Jarmo Leskinen, Tuusulan Voima-Veikot
Jukka Paalanen, Kangasniemen Kalske
Jarno Lautamatti, Kontiolahden Urheilijat
Asiantuntijajäsenet pyydettäessä:
Ville Haapala, IBU tekninen delegaatti
Jaana Pitkänen, IBU tekninen delegaatti

Sihteeri Tapio Pukki

Seuratoimintavaliokunta:

Tomi-Pekka Riihivuori pj, SAhL hallitus
vpj nimetään myöhemmin valiokunnan jäsenistä
Mika Rinta-Keturi, Seinäjoen Hiihtoseura
Anne Hautamäki, Oulun Hiihtoseura
Petri Tuominen, Hollolan Urheilijat -46
Pasi Oikkonen, Ounasvaaran Hiihoseura
Anne-Mari Keränen, Ahveniston Ampumahiihtäjät

sihteeri Lauri Elo

Valmennusvaliokunta:

Petri Rolig pj, SAhl hallitus
Jarmo Laakso vpj, SAhL hallitus
Terho Salonen, Riihimäen Kisko
Annukka Siltakorpi, Kurikan Ryhti
Mika Kaljunen, Imatran Urheilijat
Kimmo Turunen, Kontiolahden Urheilijat
Mika Haapoja, Lahden Hiihtoseura
Asiantuntijajäsen pyydettäessä
Katja Mjösund

sihteeri Jouni Kinnunen

Tervetuloa ampumahiihdon ohjaajakoulutukseen

     Lauri Elo 

Suomen Ampumahiihtoliitto järjestää usealla paikkakunnalla ampumahiihdon ohjaajakoulutuksia.

Koulutukset on suunnattu seurojen uusille ja aloittaville ohjaajille, kaikille harrastavien lasten vanhemmille sekä yli 15-vuotiaille harrastajille. Koulutus kestää yhteensä noin 4 tuntia ja se koostuu ohjaajakoulutuksesta, jossa käydään läpi perustietoja ja -taitoja lasten kanssa toimimisesta, sekä ampumahiihdon lajikoulutuksesta. Lajiosuudessa käydään läpi tukiammunnan perusteet, penkkaturvallisuus ja penkkaohjaamisen perusteita.

Koulutukset järjestetään yhteistyössä Liikunnan aluejärjestöjen kanssa ja koulutus perustuu Tervetuloa ohjaajaksi-koulutuksen materiaaleihin. Koulutukset ovat ilmaisia.

Ilmoittautumiset sähköpostilla: lauri.elo@biathlon.fi, viimeistään 2 viikkoa ennen koulutusta

Ilmoittautumisen yhteydessä mainitse oma seurasi, paikkakunta, jonka koulutukseen ilmoittaudut ja onko sinulla mahdollisuus ottaa oma ase mukaan koulutukseen.

Koulutuspaikat ja – ajat:

PVM Paikka Aika Osoite
20.3.2019 Raahe 17:00-21:00 Hiihtomajantie, Raahe
20.3.2019 Kontiolahti 17:00-21:00 Napakympintie 24, 81100 Kontiolahti
21.3.2019 Seinäjoki 17:00-21:00 Jouppilanvuoren jäähalli, alaseinäjoenkatu 9A
26.3.2019 Sumiainen 17:00-21:00 Saarikkaan kylätalo, Saarikkaantie 337, Äänekoski
26.3.2019 Orimattila 17:00-21:00 Olympiavoittajantie 129C, 16300 Orimattila

Uusi koulutus Rovaniemellä 26.3.2019 klo 17:00-19:00

Kevään aikana pyritään järjestämään vielä muutama lisäkoulutus, joista tiedotetaan erikseen.  Ampumahiihdon ohjaajakoulutus järjestetään myös heinäkuussa Vuokatissa Ampumahiihtokarnevaalien yhteydessä.