Valintaperusteet

Suomen Ampumahiihtoliitto
VALINTAKRITEERIT 2018-19

 

Yleistä

Seuraavat kriteerit määrittelevät kuinka urheilijoita valitaan aikuisten kauden 2018-2019 kilpailuihin. Kyseessä olevat kilpailut ovat MM, MC, IBU Cup ja avoimet Euroopan mestaruuskilpailut.

Urheilijat tarkkaillaan harjoituskauden 2018 maajoukkueen leireillä, avoimissa leirikilpailuissa ja erikseen nimetyissä avoimissa tarkkailu- ja katsastuskilpailuissa. Kilpailut julkistetaan myös liiton nettisivuilla.

Valmentajien näkemys: Kaikkia tuloksia kotimaan tarkkailu- ja katsastuskilpailuista, IBU cupeista ja maailmancupeista voidaan käyttää perusteena valmentajien näkemykseen perustuvissa valinnoissa. Mahdolliset sairastapaukset näyttökilpailuihin liittyen huomioidaan valmentajien näkemykseen perustuen.

Valintaprosessin periaate on, että perustellut esitykset valmistellaan päävalmentajan johdolla, joka viimeistelee joukkueiden valintaesitykset hallituksen vahvistettavaksi.

 

Tarkkailu- ja katsastuskilpailut

Avoimet leirikilpailut 6. ja 8.11.. Paikka päätetään leiripaikan mukaan myöhemmin. (Päätetty – Olos)

Kontiolahden GP-kilpailut 17.-18.11.

Kontiolahti kansalliset 15.-16.12.

 

Tarkkailu- ja katsastuskilpailujen päivät ja kilpailumatkat:

 

                       Tarkkailut                                          Katsastukset                                            Tarkkailut

6.11. 8.11. 17.11. 18.11. 15.12. 16.12.
Pika Pika Pika Takaa-ajo Pika Takaa-ajo / Massa

Lisäksi seuraavat näyttökilpailut: 5.1. (Kontiolahti), sekä Seinäjoki 10.2.

 

Valintakriteerit

Maailmancup 1-3

  • MC 1 Pokljuka, SLO:  30.11. – 9.12.2018
  • MC 2 Hochfilzen, AUT: 10.-16.12.2018
  • MC 3 Nove Mesto, CZE: 17.-23.12. 2018

Naiset

Starttipaikkoja: 4

  • Kaikki kaudella 2017-2018 maailmancup- tai olympiakilpailuissa henkilökohtaisen top 20 – sijoituksen saavuttaneet urheilijat ovat esivalittuja (Kaisa Mäkäräinen ja Mari Eder)
  • Kontiolahden katsastuskilpailujen 18.11. voittaja valitaan ja mikäli katsastusten voittaja on esivalittu niin kakkonen ja jos esivalitut sijoilla yksi ja kaksi niin kolmonen
  • Tarkkailu- ja katsastuskilpailujen ja valmentajien esityksen (valmentajien esityksen perusteet löytyy näiden valintakriteerien lopusta) perusteella voidaan valita 1 urheilija

Miehet

Starttipaikkoja: 4

  • Kaikki kaudella 2017-2018 maailmancup- tai olympiakilpailuissa henkilökohtaisen top 20 – sijoituksen saavuttaneet urheilijat ovat esivalittuja (Olli Hiidensalo ja Tero Seppälä)
  • Kontiolahden katsastuskilpailujen 18.11. voittaja valitaan ja mikäli katsastusten voittaja on esivalittu niin kakkonen ja jos esivalitut sijoilla yksi ja kaksi niin kolmonen
  • Tarkkailu- ja katsastuskilpailujen ja valmentajien esityksen perusteella voidaan valita 1 urheilija

 

IBU Cup 1 – 3:

  • IBU Cup 1 Idre, SWE: 26.11. – 2.12.
  • IBU Cup 2 Ridnaun, ITA: 10. – 16.12.
  • IBU Cup 3 Obertilliach, AUT: 17. – 22.12.

Naiset ja miehet

Starttipaikkoja: 4 per sukupuoli

  • Tarkkailu- ja katsastuskilpailujen ja valmentajien esityksen perusteella voidaan valita 4 urheilijaa

 

Maailmancup 4

  • MC 4 Oberhof, GER: 7. – 13.1.2019

Naiset ja miehet

Starttipaikkoja: 4 per sukupuoli

  • kuluvan kauden 2 eniten maailmancupin pisteitä kokonaistilanteessa kerännyttä urheilijaa valitaan
  • 2 urheilijaa valitaan valmentajien esittämänä
  • jos vähemmän kuin 2 urheilijaa on kerännyt maailmancupin pisteitä, valitaan kauden tuloksista maailmancupin parhaiden yksittäisten tulosten perusteella 1-2 urheilijaa, jonka jälkeen loput paikat täytetään valmentajien esityksen perusteella

 

IBU Cup 4 ja 5

  • IBU Cup 4 Duszniki Zdroj, POL: 7. – 13.1.2019
  • IBU Cup 5 Arber, GER: 14. – 20.1.2019

Naiset ja miehet

Starttipaikkoja: 4 per sukupuoli

  • kauden aikana 2 eniten maailmancupin ja IBU-Cupin pisteitä kokonaistilanteessa kerännyttä urheilijaa valitaan
  • 2 urheilijaa valitaan valmentajien esittämänä
  • jos vähemmän kuin 2 urheilijaa on kerännyt maailmancupin tai IBU-Cupin pisteitä, valitaan kauden tuloksista maailmancupin ja IBU-Cupin parhaiden yksittäisten tulosten perusteella 1-2 urheilijaa
  • loput paikat täytetään valmentajien esityksen perusteella, jossa otetaan huomioon joulukuun tarkkailukilpailut

IBU Cup 6

  • IBU Cup 6 Lenzerheide, SUI: 21. – 27.1.2019

Naiset ja miehet

Starttipaikkoja: 4 per sukupuoli

  • Tarkkailu- ja katsastuskilpailujen, kansainvälisten näyttöjen ja valmentajien esityksen perusteella voidaan valita 4 urheilijaa

Maailmancup 5 – 6

  • MC 5 Ruhpolding, GER: 14.-20.1.2019
  • MC 6 Antholz, ITA: 21.-27.1.2019

Naiset ja miehet

Starttipaikkoja: 4 per sukupuoli

  • kauden aikana 2-3 eniten maailmancupin pisteitä kokonaistilanteessa kerännyttä urheilijaa valitaan
  • Mikäli maailmancupin pisteitä keränneitä urheilijoita on vähemmän kuin 3, valitaan yksittäisten kansainvälisten tulosten perusteella, kunnes maksimi 3 urheilijaa on valittu
  • 1 urheilija voidaan valita valmentajien esityksen perusteella

 

Maailmancup 7 – 8

  • MC 7 Canmore, CAN: 4. – 10.2.2019
  • MC 8 Soldier Hollow, USA:  11. – 17.2.2019

Naiset ja miehet

Starttipaikkoja: 4 per sukupuoli

  • kauden aikana 2-3 eniten maailmancupin pisteitä kokonaistilanteessa kerännyttä urheilijaa valitaan
  • Mikäli maailmancupin pisteitä keränneitä urheilijoita on vähemmän kuin 3, valitaan yksittäisten kansainvälisten tulosten perusteella, kunnes maksimi 3 urheilijaa on valittu
  • 1 urheilija voidaan valita valmentajien esityksestä

 

Euroopan mestaruuskilpailut ja IBU Cup 7

  • EM-kilpailut Raubitschi, BLR: 18. – 24.2.2019
  • IBU Cup 7 Otepää, EST: 25.2. – 2.3.2019
  • IBU Cup 8 Martell, ITA: 11. – 17.3.2019

Naiset ja miehet EM-kilpailut

Starttipaikkoja: 6 per sukupuoli

  • 2-4 parasta urheilijaa valitaan (järjestyksessä MC-kokonaispisteet, IBU Cup-pisteet)
  • 2-4 urheilijaa valitaan valmentajien esityksen perusteella
  • joukkueeseen nimettyjen urheilijoiden kokonaismäärä on maksimissaan 6 per sukupuoli

Naiset ja miehet, IBU Cup 7

Starttipaikkoja: 4 per sukupuoli

  • 1-2 parasta urheilijaa valitaan (järjestyksessä MC-kokonaispisteet, IBU Cup-pisteet)
  • 1-4 urheilijaa valitaan valmentajien esityksen perusteella
  • joukkueeseen nimettyjen urheilijoiden kokonaismäärä on maksimissaan 6 per sukupuoli

Naiset ja miehet, IBU Cup 8

Starttipaikkoja: 4 per sukupuoli

  • Osallistuminen arvioidaan kauden aiemman IBU Cup menestyksen perusteella

 

MM-kilpailut

  • Östersund, SWE: 7. – 17.3.2019

Naiset

Starttipaikkoja: 4

  • 3 urheilijaa, joilla on eniten MC-pisteitä MC 8:n jälkeen valitaan. Mikäli 3 urheilijalla ei ole MC-pisteitä, valitaan yksittäisten MC-tulosten perusteella, kunnes 3 urheilijan maksimi on saavutettu.
  • 1 urheilija valitaan valmentajien esityksen perusteella
  • 1 urheilija voidaan valita valmentajien esityksen perusteella

Miehet

Starttipaikkoja: 3

  • 3 urheilijaa, joilla on eniten MC-pisteitä MC 8:n jälkeen valitaan. Mikäli 3 urheilijalla ei ole MC-pisteitä, valitaan yksittäisten MC-tulosten perusteella, kunnes 3 urheilijan maksimi on saavutettu.
  • 1 urheilija valitaan valmentajien esityksen perusteella
  • 1 urheilija voidaan valita valmentajien esityksen perusteella

 

Maailmancup 9

  • MC 9 Oslo, NOR: 18.-24.3.2019

Naiset ja miehet

Starttipaikkoja: 4 per sukupuoli

  • Kaikki urheilijat, jotka ovat maailmancupin kokonaispisteissä 50 parhaan joukossa valitaan. Mikäli useammalla kuin 3 urheilijalla on top-50 sijoitus, valitaan 3 parasta kokonaispisteiden perusteella.
  • Loput urheilijat valitaan valmentajien esityksen perusteella, kunnes starttipaikat on täytetty. Valinnoissa otetaan huomioon erityisesti nuorten EM- ja MM-kilpailuissa menestyneet urheilijat.

 

Valintoihin liittyviä käytäntöjä ja sääntöjä

 

Maailmancupin ja IBU-Cupin välillä liikkuminen

Maajoukkueen valmennusjohto voi käyttää seuraavia käytäntöjä urheilijoiden nostamiseen IBU Cupista maailmancupiin tai päinvastoin:

  1. Urheilijat, jotka eivät saavuta top-60 tuloksia maailmancupissa voidaan siirtää IBU Cupiin tai lähettää kotiin maailmancupista.
  2. IBU Cupin parhaat menestyjät voidaan siirtää maailmancupiin, jos paikkoja on vapaana.
  3. Urheilijat, jotka ovat kipeänä voidaan lähettää kotiin maailmancupista tai IBU Cupista liiton lääkärin kanssa tehdyn konsultoinnin perusteella.

Lisäksi, IBU Cupissa kilpailevia urheilijoita voidaan käyttää maailmancupissa viestikilpailuissa, mikäli maailmancupin joukkueessa ei ole riittävästi urheilijoita täyttämään vapaita paikkoja. Nämä tilanteet arvioidaan aina erikseen urheilijoiden kilpailuaikataulut ja logistiikka huomioon ottaen. Tavoitteena on aina kilpailla täysillä joukkueilla ja osallistua viestikilpailuihin (maapisteet).

 

SAHL valmentajien esityksen periaatteet

Valmentajien näkemyksen huomioonottamisen tarkoituksena on varmistaa kaikkein kilpailukykyisimmän joukkueen valinta kaikissa tilanteissa. Valmentajat perustavat esityksenä seuraaviin tekijöihin:

  1. Tuloshistoria tietyssä kilpailumuodossa, kyseisellä kaudella ja sitä edeltävällä kaudella.
  2. Viimeaikainen kehittyminen tuloksissa ja suorituskyvyn osa-alueissa, kuten hiihtovauhti ja ammunnan osa-alueet (sekä harjoittelussa että kilpailuissa).
  3. Viimeaikainen positiivinen trendi kilpailutuloksissa tai suorituskyvyn osa-alueissa, mikä selkeästi viittaa tulevaisuuden potentiaaliin Olympia- tai MM-kilpailuissa ja joka voisi selkeästi parantua valinnalla joukkueeseen.
  4. Viimeaikainen tulosten tai suorituskyvyn osa-alueiden heikkeneminen, kuten hiihtovauhti tai ammunnan osa-alueet (sekä harjoittelussa että kilpailuissa)
  5. Sairauteen tai loukkaantumiseen perustuva poisjäänti tarkkailuista (SAHL:n lääkärin vahvistama)
  6. Urheilijan potentiaali auttaa viestijoukkuetta

Mikäli urheilija kieltäytyy ansaitsemastaan edustustehtävästä, valmennusjohto harkitsee seuraavan urheilijan lähettämistä perustuen em. periaatteisiin.

IBU suoritustason vaatimukset maailmancupissa kilpailemiselle

Urheilijan tulee täyttää IBU:n sääntöjenmukaiset vaatimukset MM-kilpailuissa, maailmancupissa, EM-kilpailuissa ja IBU Cupissa kilpailemiselle.

 

 

Suomen Ampumahiihtoliitto
VALINTAKRITEERIT

Kauden 2018/2019 Nuorten MM/EM, IBU Junior Cup ja EYOF

 

IBU Junior Cup N/M 22 ( Lenzerheide, 10.-16.12.2018)

Valintojen perusteet:

  1. Näyttökilpailut: Kontiolahden GP 15.- 16.11.2018.

 

Nuorten MM, N/M 19 ja N/M 22 (Brezno-Osrblie, 25.1.-3.2.2019)

Valintojen perusteet:

  1. Kuluvan kauden kansainväliset kilpailut (MC/IC ja IBU Junior Cup)
  2. Näyttökilpailut:
    • Kontiolahti 15.-16.12.2018
    • leirikilpailu (Kontiolahti) 5.1.2019
  3. Valmennusjohto arvioi joukkuetta nimettäessä urheilijoiden mahdollisuudet sijoittua henkilökohtaisilla kilpailumatkoilla 20 parhaan joukkoon.

 

EYOF, Sarajevo 10.-16.2.2019 – kilpaillaan N/M19 kilpailumatkoilla

Valintojen perusteet:

  1. Olympiakomitea valitsee edustajat kilpailuihin, SAhL:n esityksen perusteella.
  2. Valittavat edustajat alle 18v. (synt. 2001/2002)
  3. Näyttökilpailut:
    • Kontiolahti 15.-16.12.2018
    • leirikilpailu (Kontiolahti) 5.1.2019
    • Saloinen sekä Oulu 19.-20.1.2019
  4. Kilpailijat osallistuvat näyttökilpailuissa sarjoihin N19 ja M19.

 

IBU Junior Cup N/M22, Torsby 25.2.-3.3.2019 ja Sjusjöen 4.-10.3.2019 (JOECH)

Valintojen perusteet:

  1. Kuluvan kauden kansainväliset kilpailut (MC/IC, NMM ja IBU Junior Cup)
  2. Näyttökilpailu: Seinäjoki 10.2.2019

Yleistä valintaperusteista

Valintaperusteiden pohjana käytetään SAhL pisteitä, jossa lasketaan kolmen parhaan kilpailusuorituksen keskiarvo. Täten jokaista kilpailusuoritusta voidaan tasapuolisesti verrata keskenään kilpailumuodosta riippumatta.

Kauden 2018/2019 alussa käytetään SAhL pisteiden pohjana edellisen kauden (2017/2018) lopullisia SAhL pisteitä.

Valmennusjohto arvioi urheilijoiden kuntotekijöiden ja lajisuoritusten kehittymistä tai heikentymistä kaikkien näyttökilpailuiden kesken, mukaan lukien mahdolliset sairastelut näyttökilpailujen aikana.

 

SAhL pisteet muodostuvat seuraavilla säännöillä nuorten sarjoissa:

Kilpailupisteet + Race penalty = SAhL pisteet

Kilpailupisteet: ((voittajan loppuaika/kilpailija X:n aika)-1)*800, esim. ((38:28,1 /39:45,9)-1)*800 = 26,97 

 

Race penalty: Kilpailusarjan 10 parhaan joukkoon sijoittuneiden, 3 pienimmän SAhL pistemäärät lasketaan yhteen, ja jaetaan 3,75. esim. (29,14+42,56+80,33):3,75= 40,54.

Race penalty voi kilpailujen kesken olla eri, riippuen keitä osallistunut ja sijoittunut 10 parhaan joukkoon.

Esim. Race penalty on 40,54 ja kilpailija X:n kilpailupisteet ovat 26,97; kilpailija X:n SAhL pisteet ovat tällöin 67,51, kun voittajan SAhL pisteet ovat 40,54

 

SAhL pisteiden laskeminen, jos urheilijalla on vähemmän kuin kolme (3) kilpailusuoritusta; urheilijalla kaksi (2) kilpailusuoritusta, kerroin tällöin 1,2 tai/jos kilpailijalla on vain yksi(1) kilpailusuoritus, kerroin tällöin 1,3.

Esim. kolme kilpailusuoritusta ((72,00+72,00+72,00):3)=72,00 / kaksi kilpailusuoritusta ((72,00 + 72,00):2)= 72,00 x 1,2= 86,40 / yksi kilpailusuoritus 72,00 x 1,3= 93,60

 

Poikkeavaisuus normaali SAhL-pisteisiin verrattuna kertoimien kohdalla, jotta urheilijat saadaan osallistumaan kaikkiin näyttökilpailuihin, eikä yhdelle onnistuneelle suoritukselle tule liian suuri painoarvo.