Vuokatti-Ruka yläkoululeirityksen 2017-2018 ampumahiihtäjät valittu

Vuokatti-Ruka yläkoululeirityksen 2017-2018 ampumahiihtäjät valittu

Vuokatti-Ruka Urheiluakatemian yläkoululeiritykseen kaudelle 2017 – 2018 on valittu 24 ampumahiihtäjää. Valituille ilmoitetaan sähköpostitse valinnasta ja leireistä tarkemmin. Leiritykseen oli erittäin runsaasti hakijoita, ja valitettavasti rajattujen ryhmäkokojen vuoksi kaikkia hakijoita ei voitu valita.

Ensimmäinen leiri on 10. – 16.6.2017 Vuokatin Urheiluopistolla, mikä järjestetään yhteisesti kaikkien maasto- ja ampumahiihtoryhmien kanssa.

 

AMPUMAHIIHTO

Ryhmä 1.

Arttu Heikkinen                          Puijon Hiihtoseura

Henri Heikkinen                          Puijon Hiihtoseura

Severi Oikkonen                         Ounasvaaran Hiihtoseura

Ilari Laakso                                   Tuusulan Voima-Veikot

Ville-Valtteri Karvinen              Kontiolahden Urheilijat

Onni Mäkelä                                Ahveniston Ampumahiihtäjät

Aron Pyssysalo                            Tuusulan Voima-Veikot

Sonja Hakala                                Ahveniston Ampumahiihtäjät

Anniina Jokinen                         Hollolan Urheilijat-46

Noora Pura                                  Joutsan Pommi

Karri Stevander                          Seinäjoen Hiihtoseura

Kerttu Puranen                          Saloisten Reipas

 

Ryhmä 2.

Neea Taskila                                 Oulun Hiihtoseura

Sanni Pirttikoski                          Oulun Hiihtoseura

Saimi Lupala                                 Österby Sportklubb

Kaisla Ollila                                  Tuusulan Voima-Veikot

Camilla Minkkinen                     Sumiaisten Kunto

Ansa Hakala                                Kontiolahden Urheilijat

Jenni Ojala                                  Ounasvaaran Hiihtoseura

Riina Takapuro                           Kontiolahden Urheilijat

Eemi Naumanen                        Puijon Hiihtoseura

Eeli Kujala                                    Oulun Hiihtoseura

Kalle Loukkaanhuhta                Saloisten Reipas

Niko Säily                                      Alavieskan Viri

 

Ampumahiihto leiriajankohdat:

Ryhmä 1:

VKO 24               10. – 16.6.2017 (la – pe)

VKO 31               31.7 – 6.8.2017 (ma – su)

VKO 38               17. – 23.9.2017

VKO 47               19. – 25.11.2017

VKO 15               8. – 14.4.2018

Ryhmä 2:

VKO 24               10. – 16.6.2017 (la – pe)

VKO 34               20. – 26.8.2017

VKO 40               1. – 7.10.2017

VKO 48               26.11. – 2.12.2017

VKO 19               6. – 12.5.2018

Urheilijat Ampumahiihtoliiton valmennusryhmiin kaudelle 2017-2018 nimetty

Urheilijat Ampumahiihtoliiton valmennusryhmiin kaudelle 2017-2018 nimetty

A-maajoukkue

Laukkanen Mari                 Enon Kisa-Pojat

Markkanen Sanna              Leppävirran Viri

Mäkäräinen Kaisa              Kontiolahden Urheilijat

Toivanen Laura                   Kontiolahden Urheilijat

 

Grönman Tuomas              Kontiolahden Urheilijat

Hiidensalo Olli                    Lahden Hiihtoseura

Huhtala Teemu                  Kontiolahden Urheilijat

Loukkaanhuhta Mikko      Kauhajoen Karhu

Orpana Sami                      Lahden Hiihtoseura

Seppälä Tero                      Haapajärven Kiilat

 

Talent-ryhmä

Fellman Jenny                    IF Åland

Jänkä Erika                         Ahveniston Ampumahiihtäjät

Kiskola Auli                         Ahveniston Ampumahiihtäjät

Lahdelma Saana                 Mikkelin Hiihtäjät

Lehtonen Venla                  Imatran Urheilijat

Minkkinen Suvi                   Joutsan Pommi

Pykäläinen Johanna          Kontiolahden Urheilijat

Rolig Jessika                       Ahveniston Ampumahiihtäjät

Säde Santra                         Kontiolahden Urheilijat

Talvitie Tiia-Maria              Jalasjärven Jalas

 

Erkkilä Aapo – UrhK          Saloisten Reipas

Harjula Tuomas                  Tuusulan Voima-Veikot

Invenius Tuukka – UrhK    Soisalon Ampumahiihtäjät

Ranta Jaakko – UrhK         Tuusulan Voima-Veikot

Sormunen Vili                     Sumiaisten Kunto

 

Nuorten ryhmä

Keränen Kaisa                    Ahveniston Ampumahiihtäjät

Keränen Jenni                     Ahveniston Ampumahiihtäjät

Keränen Maija                    Ahveniston Ampumahiihtäjät

Kukonlehto Hilda               Ahveniston Ampumahiihtäjät

Oikkonen Sanni                  Ounasvaaran Hiihtoseura

Tuominen Jatta                   Hollolan Urheilijat -46

 

Hökkä Juho                        Oulun Hiihtoseura

Invenius Otto                     Soisalon Ampumahiihtäjät

Joronen Sameli                  Seinäjoen Hiihtoseura

Kolehmainen Santeri         Soisalon Ampumahiihtäjät

Kuuttinen Patrik                 Närpes Kraft Biathlon

Panttila Santtu                    Kauhajoen Karhu