Ilmoittaudu seurakehittämisen ohjelmaan!

     Lauri Elo   Uutiset  

Hei kaikki ampumahiihtoseurat!

Haluamme kutsua teidät mukaan kehittämään oman seuranne toimintaa yhdessä muiden ampumahiihtoseurojen kanssa!

Järjestämme seurakehittämisen prosessin, jossa pala kerrallaan perehdytään seuratoiminnan eri osa-alueisiin ja pohditaan, miten asiat omassa seurassa ovat ja miten te haluatte, että ne olisivat.  Hyödynnämme prosessissa urheiluyhteisön yhteistä Tähtiseura-ohjelmaa ja halukkaat seurat voivat prosessin päätteeksi huipentaa sen Tähtiseura-auditointiin.

Seuran kehittäminen on aina tiimityötä ja niinpä tässäkin prosessissa on hyvä, että seurasta on useampia osallistujia.  Eri jaksoissa voivat osallistujat vaihdella riippuen aihealueesta esim. viestintäosuudessa on hyvä olla mukana viestinnän vastuuhenkilöitä ja urheilutoiminnan osuudessa valmentajia.  On kuitenkin hyvä, että ainakin yksi sama henkilö seurasta on mukana kaikissa osioissa, jotta kokonaisuuden ymmärrys on jonkun hallussa.

Koulutus toteutetaan livenä ja etänä – suurin osa koulutuksista on etänä.  Etätapaamiset ovat kestoltaan 2–3 tuntisia ja järjestetään pääsääntöisesti arki-iltaisin. Prosessi pitää sisällään myös kotitehtäviä, jotka liittyvä oman seuran toimintaan ja sen kehittämiseen. Koulutus toteutetaan yhteistyössä Olympiakomitean kanssa.

Ilmoittautuminen seurakehittämisen ohjelmaan TÄSTÄ

 Tässä ohjelma ja aikataulu:

1.18.5.2024 Matkalla seuratoiminnan huipputekijäksi (aloitustilaisuus)

2.(kesäkuu etänä) Viestintä ja markkinointi

3.(elokuu etänä) Johtaminen ja Hallinto

4.(lokakuu etänä) Vastuullisuus seuratoiminnassa

5.(Marraskuu Kontiolahti) Seuran urheilutoiminnan periaatteiden yhteiset laatutekijät 

6.(Helmikuu 2025 etänä) Lasten ja nuorten urheilutoiminta

7.(Huhtikuu 2025 etänä) Aineelliset resurssit 

8.(Kesäkuu 2025 läsnä) Seurakehittäminen osaksi arkea – Kohti Tähtiseura-auditointia